"Ma charakter techniczny". Dera o prezydenckiej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

- To nie jest żadne ubezwłasnowolnienie Sądu Najwyższego. Prezydencka nowelizacja ustawy o SN ma charakter techniczny i nie powinna budzić takiej kontrowersji - ocenił minister w KPRP Andrzej Dera, pytany o zarzuty opozycji pod adresem nowych przepisów.

2021-02-26, 10:16

"Ma charakter techniczny". Dera o prezydenckiej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym
Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie. Foto: shutterstock.com/kolbet

Przyjęta w czwartek przez Sejm prezydencka nowela wydłuża o dwa lata termin na wnoszenie przez Prokuratora Generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich skarg nadzwyczajnych od prawomocnych orzeczeń zapadłych po wejściu w życie konstytucji z 1997 r., ale wprowadza też - krytykowane przez opozycję - zmiany m.in. w procedurze wyboru prezesów izb SN. Wielu posłów argumentowało, że regulacje dotyczące skargi nadzwyczajnej były jedynie "zasłoną dymną", a rzeczywistym celem ustawy jest przejęcie większej kontroli w Sądzie Najwyższym.

Charakter techniczny

Powiązany Artykuł

Sąd Najwyższy shutt 1200.jpg
Komisja sejmowa pracuje nad prezydenckim projektem noweli ustawy o Sądzie Najwyższym

Pytany na antenie radiowej Trójki o opinię, zgodnie z którą uchwalone rozwiązania mają "do końca ubezwłasnowolnić Sąd Najwyższy", Dera odparł, że "to nie jest żadne ubezwłasnowolnienie".

- Nie wiem, skąd takie pomysły i takie oceny - powiedział.

Czytaj także:

Dopytywany, czy ustawa nie wzmacnia pozycji I prezes SN, Dera podkreślił, że ustawa ma charakter techniczny.

- Ona usprawnia funkcjonowanie Sądu Najwyższego i moim zdaniem nie powinna budzić takiej kontrowersji, natomiast to, co pani cytuje, to są opinie opozycji i (...) sędziów związanych mentalnie z opozycją - powiedział.

Powiązany Artykuł

forum-0496206554-12.jpg
Oświadczenia sędziów o przynależności do stowarzyszeń. Skarga Bodnara oddalona

Dera podkreślił, ze jego zdaniem wszystkie zawarte w ustawie rozwiązania są konstytucyjne.

REKLAMA

Zmiany w kworum

Prezydencka ustawa wprowadza zmiany w kworum potrzebnym do wyboru prezesów poszczególnych izb Sądu Najwyższego. Jeśli wybór nie zostałby dokonany za pierwszym razem, na kolejnym posiedzeniu byłaby wymagana obecność co najmniej połowy członków zgromadzenia izby, a na jeszcze kolejnym - jednej trzeciej członków. Jednocześnie - jeśli kandydaci na prezesa SN nie zostaliby wybrani zgodnie z zasadami ustawowymi - ma pojawić się możliwość tymczasowego powierzenia wykonywania obowiązków prezesa izby SN sędziemu wskazanemu przez prezydenta.

Zgodnie z ustawą I prezes SN ma też wykonywać obowiązki związane z wyznaczaniem składów orzekających oraz określeniem kolejności rozpoznawania spraw w przypadku zagadnień prawnych skierowanych do SN np. przez Prokuratura Generalnego, RPO, RPD, Prokuratorię Generalną i Rzecznika Finansowego.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej