Krajowy Plan Odbudowy. Prof. Raczkowski: środki przeznaczone na rozwój mogą pokryć dziurę finansową
- Po COVID-19 mamy wygenerowaną dziurę finansową. Środki unijne, przełożone 1 do 1, jej nie pokryją. Jest szansa na to, że mniejsze środki przeznaczone na rozwój gospodarczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy będą bardziej produktywne i pokryją to w pewnej perspektywie - powiedział o Krajowym Planie Odbudowy prof. Konrad Raczkowski, były wiceminister finansów.
2021-02-27, 11:47
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w piątek Projekt Krajowego Planu Odbudowy po pandemii koronawirusa. Opiera się on o wykorzystanie funduszy unijnych, które trafią do naszego kraju w ramach obowiązującego budżetu Wspólnoty. Do 2026 roku Polska otrzyma niemal 24 miliardy euro w postaci bezzwrotnych dotacji oraz ponad 34 miliardy euro w formie ewentualnych pożyczek. Premier otworzył konsultacje społeczne planu.
Powiązany Artykuł
![trojeczka1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/7b71067e-5385-439f-8ddf-ea26ba8c1ce0.jpg)
Krajowy Plan Odbudowy. Sellin: szansa dla gospodarki, by mocno ruszyć po pandemii
Rozwój gospodarczy
Prof. Konrad Raczkowski podkreślił w Polskim Radiu 24, że dziura finansowa powstała w wyniku pandemii koronawirusa, może zostać pokryta tylko w przypadku inwestycji w rozwój gospodarczy Polski. - Po COVID-19 mamy wygenerowaną dziurę finansową. Środki unijne, przełożone 1 do 1, jej nie pokryją. Jest szansa na to, że mniejsze środki przeznaczone na rozwój gospodarczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy będą bardziej produktywne i pokryją to w pewnej perspektywie - powiedział.
- Pandemia sprzyja e-zakupom. Ekspert: najwięcej w sieci kupujemy tekstyliów, odzieży i obuwia
- Coraz ostrzejsza konkurencja na rynku e-handlu. Nie jest łatwo pozyskać nowych klientów
Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na konieczność reformy polskiego rynku pracy. Jego zdaniem, wdrożenie planu rozwoju jest do tego bardzo dobrym momentem. - Dzisiaj na 10 pracujących przypada 2 emerytów. Za niespełna 40 lat ten stosunek zmieni się w ten sposób, że 10 pracujących będzie musiało utrzymać 7 emerytów. Tylko z tego powodu szacuje się spadek PKB o 1/5. Jest to najważniejszy problem jaki należy teraz podjąć - powiedział.
REKLAMA
Kolejnym z najważniejszych problemów jakiemu należy zaradzić jest, zdaniem prof. Raczkowskiego, reforma systemu służby zdrowia. - Na tym etapie żadne pieniądze nie są w stanie pokryć potrzeb służby zdrowia. To wina działania systemu. Kolejne środki finansowe nic specjalnie nie poprawią. Konieczna jest jego reforma - zaznaczył.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Łukasz Sobolewski
Gość: prof. Konrad Raczkowski (Rada Rozwoju przy Prezydencie RP, były wiceminister finansów)
Data emisji: 27.02.2021
Godzina emisji: 11:13
dz
REKLAMA