Liczne koncerty, wystawy i debata. Przed nami obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

W weekend wiele instytucji rozpoczyna wydarzenia związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypadające 1 marca święto upamiętnia uczestników powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy walczyli z sowietyzacją Polski po 1944 roku.

2021-02-27, 16:50

Liczne koncerty, wystawy i debata. Przed nami obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
Rotmistrz Witold Pilecki- żołnierz wyklęty zginął 25 maja 1948. Foto: materiały prasowe

Wiele tegorocznych obchodów ze względu na pandemię będzie dostępnych tylko podczas transmisji internetowych lub pod specjalnym rygorem sanitarnym.

Powiązany Artykuł

Żołnierze Wyklęci free 1200.jpg
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziś w Gdańsku specjalny koncert

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku już można oglądać eksponaty należące do Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej pseudonim Jachna, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK. O godzinie 17. na stronach internetowych muzeum będzie można oglądać koncert piosenek partyzanckich. Repertuar został wybrany na podstawie szczególnego eksponatu muzeum - notesu Olgierda Christy, pseudonim Leszek. Żołnierz AK zapisywał w nim między innymi piosenki, jakie śpiewali w tamtym czasie walczący z komunistycznym reżimem.

Koncert "Chłopcy z tamtych lat.." w Łodzi

Jutro o godz. 19. w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się koncert "Chłopcy z tamtych lat. Cześć ich pamięci", który będzie można oglądać na antenie TVP3 Łódź, a następnego dnia na stronie www.operalodz.com.

Najwięcej wydarzeń przewidziano na 1 marca. W Archiwum Akt Nowych udostępniona będzie wystawa online "Listy dzieci Żołnierzy Wyklętych", w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych o godzinie 9. odbędzie się wykład transmitowany w internecie na temat postaci rotmistrza Witolda Pileckiego.

REKLAMA

W Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się koncert "NIEZŁOMNI Ja odchodzę, Ty zostajesz..." oparty o teksty polskich twórców od Jana Kochanowskiego, przez Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, aż po fragmenty grypsów Łukasza Cieplińskiego pseudonim "Pług". Również słowa Cieplińskiego będą inspiracją dla twórców koncertu "Grypsy z celi śmierci", który będzie udostępniony w mediach społecznościowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Instytut Pileckiego zaprasza w poniedziałek na debata online z cyklu "Ad vocem" poświęconą Żołnierzom Podziemia Niepodległościowego.

Czytaj także:

1 marca o 18.30 będzie można oglądać transmitowany w internecie specjalny koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
3 marca o godz. 18. Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej zaprasza na spotkanie online "Płk Łukasz Ciepliński. Żołnierz z powołania".

Według szacunków przez antykomunistyczną konspirację po 1944 roku przeszło od 120 do 180 tysięcy osób. Ostatni z wyklętych - Józef Franczak "Laluś" - poległ w walce 21 października 1963 roku, czyli ponad 18 lat po zakończeniu działań wojennych.

REKLAMA


kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej