Francja: ministerstwo zdrowia odpiera zarzuty o opóźnienia w szczepieniach
Francja wykorzystała jedną czwartą przydzielonej jej puli szczepionki AstraZeneki na COVID-19 - potwierdziło ministerstwo zdrowia w poniedziałek. Resort skomentował w ten sposób zarzuty dziennika "Financial Times", że nad Sekwaną użyto zaledwie 16 proc. preparatu.
2021-03-02, 01:35
Według resortu zdrowia, z ponad 1,1 mld dawek szczepionki AstraZeneki dostarczonych we Francji, tylko 273 tys. zostało rozdysponowanych do 27 lutego.
Powiązany Artykuł

Jest kolejna umowa na dostawy szczepionek Moderny. 300 mln dawek do podziału w UE
Resort: szczepienia ruszyły później
To niewielki odsetek w porównaniu z innymi krajami UE - ocenił brytyjski dziennik "Financial Times" w weekend, zarzucając francuskim władzom opieszałość. "Francja podała tylko 16 proc. swoich dawek preparatu AstraZeneca (…). Niemcy i Włochy nieco ponad 25 proc. (…) Hiszpania nieco mniej niż 33 proc.” - napisał dziennik.
Odsetek podanych dawek szczepionki AstraZeneki, choć wzrósł w ostatnim czasie, jest nadal niski, zwłaszcza w porównaniu ze szczepionkami firm Pfizer i BioNTech (wykorzystanych w 96 proc.) i Moderna (wykorzystanych w 72 proc.) - komentują francuskie media.
Czytaj także:
- Ukraina: część szczepionek na COVID-19 wyrzucona, bo uprawnieni do szczepień się nie stawili
- Słowacja nie czeka na decyzję Europejskiej Agencji Leków. Będzie szczepić rosyjskim Sputnikiem
Ministerstwo zdrowia broni się przed zarzutami o opóźnienia w stosowaniu preparatu AstraZeneki tłumacząc, że pierwsze kampania szczepień lekiem Pfizera rozpoczęła się 27 grudnia, szczepionką Moderny - 13 stycznia, a preparatem AstraZeneki - dopiero 6 lutego.
REKLAMA
Rozszerzenie grupy docelowej
Minister zdrowia Francji Olivier Veran ogłosił w poniedziałek wieczorem w stacji France 2, że szczepionka AstraZeneca zostanie dopuszczona do użytku dla osób w wieku 65-75 lat z chorobami współistniejącymi. - Wysoki Urząd ds. Zdrowia (HAS) uważa obecnie, że wszystkie szczepionki we Francji, w tym AstraZeneki, są niezwykle skuteczne przeciwko ciężkim formom COVID-19. Każda osoba w wieku 50 lat i starsza, z chorobami współistniejącymi, może zostać zaszczepiona szczepionką AstraZeneki - powiedział Veran.
Powiązany Artykuł

Brytyjscy naukowcy: pierwsza szczepionka zmniejsza ryzyko hospitalizacji
Szczepionki Pfizer i Moderna były początkowo zarezerwowane dla znacznie bardziej ograniczonych grup osób - głównie seniorów powyżej 75 roku życia i mieszkańców domów opieki. Preparat AstraZeneki został dopuszczony do użytku dla osób w wieku 50-64 lat i personelu pielęgniarskiego poniżej 65. roku życia.
opr. Johns Hopkins University
Według byłego członka Technicznego Komitetu Szczepień dr Serge'a Gilberga główna różnica między podawaniem preparatu AstraZeneki a innymi szczepionkami polega na tym, że inne szczepionki podawano w wyspecjalizowanych placówkach, takich jak np. domy opieki czy szpitale.
REKLAMA
AstraZeneca to pierwsza szczepionka dopuszczona do stosowania przez internistów, a oni przebywali w ostatnim czasie na urlopach z powodu ferii zimowych – wyjaśniali urzędnicy ministerstwa. Lekarze tłumaczą z kolei, że część personelu medycznego zwlekała z przyjęciem szczepionki AstraZeneca z obawy przed skutkami ubocznymi.
mbl
REKLAMA