Korea Płn. chce wyprodukować więcej broni nuklearnej. Amerykański think tank ostrzega

Nowe zdjęcia satelitarne głównego ośrodka nuklearnego Korei Płn. sugerują, że reżim stara się pozyskać pluton, by wyprodukować więcej broni nuklearnej - twierdzi amerykański think tank 38 North, który specjalizuje się w sprawach północnokoreańskich.

2021-03-04, 09:52

Korea Płn. chce wyprodukować więcej broni nuklearnej. Amerykański think tank ostrzega

Powiązany Artykuł

PAP Korea Północna pociski Kim Dzong Un 1200.jpg
Korea Północna wciąż wzbogaca uran? Tak sugerują zdjęcia satelitarne

Przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un zapowiadał w styczniu na zjeździe rządzącej partii, że jego kraj będzie w dalszym ciągu rozwijał arsenał jądrowy i budował "najpotężniejszą siłę militarną".

Czytaj także:

Zdjęcia satelitarne sugerują, że ośrodek nuklearny w Jongbjon został ponownie uruchomiony po około dwuletniej przerwie. Na fotografiach z przełomu lutego i marca zaobserwowano dym wydobywający się z komina ciepłowni ogrzewającej laboratorium radiochemiczne - podał 38 North.

Powiązany Artykuł

1200_Kim_shutterstock.jpg
Kim Dzong Un: niezależnie od tego, kto rządzi w USA, są oni naszym głównym wrogiem

Zdaniem grupy sugeruje to, że mogą trwać przygotowania do pozyskania plutonu potrzebnego do broni jądrowej, choć możliwe również, że ośrodek jest szykowany do zajmowania się odpadami radioaktywnymi. Zaobserwowane znaki nie mogą być uznane za ostateczny dowód na pozyskiwanie plutonu - podkreśla 38 North.

REKLAMA

"Działalność jądrowa KRLD jest powodem do poważnego zaniepokojenia"

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Mariano Grossi przekazał, że część ośrodków jądrowych w Korei Płn. wciąż działa. Przytoczył przykład ciepłowni laboratorium radiochemicznego w Jongbjon. Według agencji Yonhap laboratorium jest główną placówką pozyskiwania plutonu w programie nuklearnym Korei Płn.

- Działalność jądrowa KRLD wciąż jest powodem do poważnego zaniepokojenia. Kontynuacja programu nuklearnego KRLD jest wyraźnym naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i jest godna głębokiego ubolewania - powiedział Grossi.

Agencja AP wyjaśnia, że pluton i wzbogacony uran są kluczowymi składnikami do produkcji broni jądrowej. Ośrodek w Jongbjon posiada zakłady do pozyskiwania obu tych substancji. Nie jest jasne, ile plutonu klasy wojskowej i wzbogaconego uranu tam wyprodukowano. Według agencji Yonhap do wytworzenia jednej bomby jądrowej potrzeba ok. 6 kg plutonu.

pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej