Strażacy cały czas w gotowości. Kilkuset mundurowych monitoruje stan wałów przeciwpowodziowych
Mł. bryg. Karol Kierzkowski, oficer prasowy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, przekazał, że kilkuset strażaków dalszym ciągu monitoruje poziom wody w rzekach oraz stan wałów przeciwpowodziowych. Jak mówił, Komenda Główna PSP oraz komendy wojewódzkie są w stałym kontakcie m.in. ze służbami zarządzania kryzysowego.
2021-03-05, 10:06
Karol Kierzkowski poinformował, że strażacy cały czas utrzymują w gotowości sprzęt ratowniczy oraz logistyczny w ramach centralnego odwodu operacyjnego na terenie poszczególnych województw oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, Szkole Aspirantów PSP w Krakowie, Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu i Centralnej Szkole PSP w Częstochowie.
Dodał również, że Komenda Główna PSP oraz komendy wojewódzkie są w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego, analizują raporty meteorologiczne oraz współpracują z ekspertami z PGW Wody Polskie. Około 200 strażaków monitoruje również poziom wody w rzekach oraz stan wałów przeciwpowodziowych.
Powiązany Artykuł
Uwaga na wezbrania na wschodzie kraju. IMGW wydał ostrzeżenie najwyższego stopnia
Ostrzeżenia IMGW
Karol Kierzkowski zauważył, że od 2 do 4 marca zanotowano nieznaczny wzrost poziomu wody w Wiśle z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na terenie powiatu płockiego związany m.in. ze spływaniem wody z roztopów zlewni rzeki Bug oraz Narew.
- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne o możliwym wezbraniu wody w rzekach z przekroczeniem stanów alarmowych i ostrzegawczych na terenie województw mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego - przekazał.
REKLAMA
Dodał, że ostrzeżenia trzeciego i najwyższego stopnia zostały wydane dla zlewni rzeki Krzny, Huczwy i Bugu do ujścia Uherki w województwie lubelskim. Ponadto ostrzeżenia drugiego stopnia wydano dla zlewni Sanu w województwie podkarpackim i lubelskim, rzeki Wieprz poniżej zbiornika Nielisz po ujście Bystrzycy w województwie lubelskim, a także dla Wisły poniżej zbiornika we Włocławku (województwa: mazowieckie, kujawsko-pomorskie i pomorskie) i Bugu w województwach lubelskim i mazowieckim.
"Wysoka woda utrzymywała się aż do końca lutego"
Odnosząc się do działań przeciwpowodziowych w lutym przypomniał, że najtrudniejsza sytuacja utrzymywała się na terenie powiatu płockiego w woj. mazowieckim, gdzie powstał zator lodowy, który powodował podniesienie się poziomu wody w Wiśle z przekroczeniem stanów alarmowych.
REKLAMA
- W dniach 9-11 lutego w działaniach zabezpieczających budynki i wały przeciwpowodziowe w Płocku brało udział ponad 250 strażaków PSP i OSP. Wysoka woda utrzymywała się aż do końca lutego, codziennie około 120 strażaków umacniało oraz patrolowało wały przeciwpowodziowe - powiedział.
Dodał, że lodołamacze Wód Polskich kruszyły zator lodowy na Wiśle udrożniając koryto rzeki. - Poziom wody w rzece stopniowo opadał osiągając stan poniżej alarmowego 27 lutego oraz poniżej stanu ostrzegawczego 28 lutego. W związku z ustabilizowaniem się poziomu wody w Wiśle 28 lutego odwołano alarm przeciwpowodziowy na terenie Płocka - powiedział.
ms
REKLAMA