Strażacy cały czas w gotowości. Kilkuset mundurowych monitoruje stan wałów przeciwpowodziowych

Mł. bryg. Karol Kierzkowski, oficer prasowy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, przekazał, że kilkuset strażaków dalszym ciągu monitoruje poziom wody w rzekach oraz stan wałów przeciwpowodziowych. Jak mówił, Komenda Główna PSP oraz komendy wojewódzkie są w stałym kontakcie m.in. ze służbami zarządzania kryzysowego.

2021-03-05, 10:06

Strażacy cały czas w gotowości. Kilkuset mundurowych monitoruje stan wałów przeciwpowodziowych
Lodołamacze na Wiśle (zdjęcie z lutego 2021 r.). Foto: MARCIN BANASZKIEWICZ / FotoNews / Forum

Karol Kierzkowski poinformował, że strażacy cały czas utrzymują w gotowości sprzęt ratowniczy oraz logistyczny w ramach centralnego odwodu operacyjnego na terenie poszczególnych województw oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, Szkole Aspirantów PSP w Krakowie, Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu i Centralnej Szkole PSP w Częstochowie.

Dodał również, że Komenda Główna PSP oraz komendy wojewódzkie są w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego, analizują raporty meteorologiczne oraz współpracują z ekspertami z PGW Wody Polskie. Około 200 strażaków monitoruje również poziom wody w rzekach oraz stan wałów przeciwpowodziowych.

Powiązany Artykuł

bug we włodawie pap 1200 .jpg
Uwaga na wezbrania na wschodzie kraju. IMGW wydał ostrzeżenie najwyższego stopnia

Ostrzeżenia IMGW

Karol Kierzkowski zauważył, że od 2 do 4 marca zanotowano nieznaczny wzrost poziomu wody w Wiśle z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na terenie powiatu płockiego związany m.in. ze spływaniem wody z roztopów zlewni rzeki Bug oraz Narew.

- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne o możliwym wezbraniu wody w rzekach z przekroczeniem stanów alarmowych i ostrzegawczych na terenie województw mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego - przekazał.

REKLAMA

Dodał, że ostrzeżenia trzeciego i najwyższego stopnia zostały wydane dla zlewni rzeki Krzny, Huczwy i Bugu do ujścia Uherki w województwie lubelskim. Ponadto ostrzeżenia drugiego stopnia wydano dla zlewni Sanu w województwie podkarpackim i lubelskim, rzeki Wieprz poniżej zbiornika Nielisz po ujście Bystrzycy w województwie lubelskim, a także dla Wisły poniżej zbiornika we Włocławku (województwa: mazowieckie, kujawsko-pomorskie i pomorskie) i Bugu w województwach lubelskim i mazowieckim.

Czytaj także:

"Wysoka woda utrzymywała się aż do końca lutego"

Odnosząc się do działań przeciwpowodziowych w lutym przypomniał, że najtrudniejsza sytuacja utrzymywała się na terenie powiatu płockiego w woj. mazowieckim, gdzie powstał zator lodowy, który powodował podniesienie się poziomu wody w Wiśle z przekroczeniem stanów alarmowych.

REKLAMA

- W dniach 9-11 lutego w działaniach zabezpieczających budynki i wały przeciwpowodziowe w Płocku brało udział ponad 250 strażaków PSP i OSP. Wysoka woda utrzymywała się aż do końca lutego, codziennie około 120 strażaków umacniało oraz patrolowało wały przeciwpowodziowe - powiedział.

Dodał, że lodołamacze Wód Polskich kruszyły zator lodowy na Wiśle udrożniając koryto rzeki. - Poziom wody w rzece stopniowo opadał osiągając stan poniżej alarmowego 27 lutego oraz poniżej stanu ostrzegawczego 28 lutego. W związku z ustabilizowaniem się poziomu wody w Wiśle 28 lutego odwołano alarm przeciwpowodziowy na terenie Płocka - powiedział.

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej