"Będziemy bardzo ostrożni z pożyczkami". Waldemar Buda o europejskim funduszu odbudowy
- Środki bezzwrotne zawsze jest wydatkować łatwiej, one szybciej są do dystrybuowania na rynku. A pożyczki, to są środki, które wymagają zwrotu, w związku z czym musi być duża rozwaga: które sektory zadłużać, żeby później były też wydolne z punktu widzenia spłaty - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda o korzystaniu z europejskiego funduszu odbudowy po pandemii.
2021-03-05, 15:47
Powiązany Artykuł
Nowy Polski Ład już gotowy. Radosław Fogiel: głównym celem jest zwiększenie zamożności polskich rodzin
Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował pod koniec lutego ogólny zarys opartego na pięciu filarach Krajowego Planu Odbudowy, który ma być polską realizacją europejskiego funduszu odbudowy. Wcześniej, na początku roku, szef rządu mówił o konieczności stworzenia Nowego Polskiego Ładu, który będzie nowym programem Prawa i Sprawiedliwości na sytuację po pandemii. O obu tych rzeczywistościach mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
"KPO sfinansuje część Nowego Ładu"
Gość PR24 wyjaśnił, że Krajowy Plan Odbudowy, czyli plan zagospodarowania unijnych środków z funduszu odbudowy po pandemii, będzie miał za zadanie realizować zadania z Nowego Ładu. Jak podkreślił, środki europejskie będą pewnego rodzaju narzędziem do realizacji stawianych w kraju celów.
- KPO będzie częściowo finansowało zadania, które są w Nowym Ładzie. Ale Nowy Ład, to będzie dużo szerszy plan. Bo nie w każdym sektorze są potrzebne wydatki, czy wielkie nakłady, by przeprowadzić bardzo potrzebną reformę - mówił Waldemar Buda. - Krajowy Plan Odbudowy, tam, gdzie będzie to możliwe, będzie finansował zadania związane właśnie z dużymi nakładami inwestycyjnymi - dodał.
- Premier: w IV kwartale mamy szansę przebić wzrost gospodarczy sprzed pandemii
- Kukiz: w przyszłym tygodniu drugie spotkanie z prezesem PiS
Ostrożnie z pożyczkami
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej został zapytany o przyczyny decyzji, by w realizacji KPO w pierwszej kolejności wydatkować środki z bezzwrotnych dotacji, a dopiero potem sięgać po pożyczki. Jak wyjaśnił, wynika to nie tylko z rozporządzenia o KPO, ale także z podejścia Komisji Europejskiej.
Powiązany Artykuł
"Zbieramy uwagi ze strony społecznej". Premier rozmawiał z przedsiębiorcami nt. Krajowego Planu Odbudowy
- Środki bezzwrotne zawsze jest wydatkować łatwiej, one szybciej są do dystrybuowania na rynku. A pożyczki, to są środki, które wymagają zwrotu, w związku z czym musi być duża rozwaga: które sektory zadłużać, żeby później były też wydolne z punktu widzenia spłaty - mówił.
Dodał, że tylko kilka państw UE zadeklarowało sięgnięcie po pożyczki, a część państw, np. Niemcy - w ogóle nie biorą pożyczek. - W związku z tym my będziemy bardzo ostrożni. Skorzystamy z tych pożyczek, ale w drugim kroku, żeby zdiagnozować miejsca, gdzie będą one koniecznie potrzebne i gdzie będzie po opłacalne - wyjaśnił.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Waldemar Buda (wiceminister funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 05.03.2021
Godzina emisji: 14.40
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA