Prezes Pekao: kredyty frankowe i pandemia to wyzwania dla polskich banków
Na krótkookresowe wyzwania dla polskich banków wpływają dwa czynniki - kredyty frankowe i pandemia - uważa prezes Pekao Leszek Skiba. Wyzwaniem średniookresowym jest powrót do zysków sprzed pandemii w sytuacji niskich stóp procentowych.
2021-03-05, 15:14
Skiba wystąpił podczas konferencji online poświęconej zarządzaniu ryzykiem i kapitałem w bankach w 2021 w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego.
Powiązany Artykuł
Ugody banków z frankowiczami. ZBP: trwają prace nad propozycją KNF, klienci wypełnią ankiety
Prezes Pekao mówił o problemach i wyzwaniach stojących przed bankami. Zwrócił uwagę, że zależą one od perspektywy: krótkookresowej, średnioterminowej i długookresowej.
- W krótkim okresie sektor bankowy i klienci banków czekają na wyrok Sądu Najwyższego w zakresie decyzji o różnych, bardzo skomplikowanych aspektach zawieranych umów frankowych i potencjalnych klauzul abuzywnych, które znajdują się w tych umowach - powiedział prezes Pekao.
Jego zdaniem w krótkim okresie rok 2021 dla polskich banków jest rokiem wyzwań, na które istotnie rzutują dwa czynniki: kredyty frankowe i pandemia.
- Kredyty frankowe, jako Pekao SA mamy - można powiedzieć - trochę za sobą, bo podjęliśmy decyzje w czwartym kwartale, żeby zbudować całkiem sporą rezerwę, która byłaby możliwa do wykorzystania w ramach albo ugód, albo zwiększonej ilości skarg sądowych. Ale rzeczywiście przed sektorem bankowym stoi taki problem, polegający na tym, żeby ten problem kredytów frankowych rozwiązać - powiedział szef Pekao.
Wskazał, że temat kredytów frankowych związany jest z rewolucją w sposobie myślenia o prawach konsumenckich, szczególnie na poziomie TSUE, która przeistoczyła się w wartości rezerw, jakie banki tworzą na kredyty frankowe.
- Rewolucja sposobu myślenia TSUE w krótkim okresie 2021 r. przesądzi o działaniach sądów czy banków. Pewnie ten problem nie będzie rozwiązany do końca już teraz - zaznaczył Skiba.
Dodał, że rok 2021 to także rok pandemii i pytań, czy już się zakończyła i jakie będą potencjalne straty banków, jaki będzie spadek popytu na kredyty i jak to wpłynie na sposób działania banków.
Powiązany Artykuł
"Frankowicze" nadal czekają na propozycje banków. Szykuje się lawina pozwów
Według Skiby w długim okresie pojawiają się pytania dotyczące technologii rozumianej jako firmy technologiczne. - Pytanie o to, czy banki przestaną istnieć, bo Facebook za chwilę będzie oferował usługi bankowe (...). Tak naprawdę mamy do czynienia z trendami, które pokazują (...), że za chwilę technologia spowoduje, że banki po kilku latach przestaną mieć znaczenie - powiedział prezes Pekao.
- Musimy przewidywać konsekwencje technologiczne (...) w rzetelny i wnikliwy sposób zastanawiać się, czym jest bank teraz i czym będzie w przyszłości - uważa Skiba. Wyjaśnił, że firmy informatyczne, technologiczne, fintechy oferują usługi, dzięki którym mogą budować głęboką relację z klientem. Ocenił przy tym, że relacja między bankiem i klientem może być w tym obszarze konkurencyjna.
REKLAMA
PAP, PR24, akg
REKLAMA