"Tango milonga, tango mych marzeń i snów". Światowy przebój z premierą w Warszawie

W 1929 roku po raz pierwszy wykonana została piosenka "Tango Milonga" ze słowami Andrzeja Własta do muzyki Jerzego Petersburskiego. Jako pierwsza zaśpiewała ją Stanisława Nowicka.

2021-03-07, 05:49

"Tango milonga, tango mych marzeń i snów". Światowy przebój z premierą w Warszawie
Orkiestra Artura Golda i Jerzego Petersburskiego, 1930. Foto: Wikipedia/domena publiczna

Petersburski i spółka

92 lata temu, w czwartkowy wieczór 7 marca 1929 roku, w warszawskim teatrze rewiowym "Morskie Oko", wybrzmiała swoim pięknem kapitalna piosenka "Tango Milonga" i - jak pokazał czas - bardzo szybko stała się słynnym, nie tylko w Polsce, przebojem. Utwór skomponował nie mniej słynny Jerzy Petersburski, a słowa napisał równie znany Andrzej Włast. My ten utwór znamy z wykonania go przez Mieczysława Fogga, ale to już po II wojnie światowej. Pod koniec lat 60. XX wieku z powodzeniem popularyzowała ten przebój także Irena Santor.


Posłuchaj

Jak "Tango milonga" stało się światowym przebojem? (Muzyczny Lunch/Czwórka) 2:29
+
Dodaj do playlisty

 

O ile Fogg był także wykonawcą tego tanga w formacie płytowym już w roku premiery, o tyle jego płytowe wykonanie było często grane w audycjach radiowych lat 50. i późniejszych. Jednak nie dla niego ten utwór powstał i nie on był premierowym wykonawcą. Włast i Petersburski stworzyli ten rewiowy przebój dla znanej przed wojną śpiewaczki, aktorki i tancerki Stanisławy Nowickiej.


Posłuchaj

Spotkanie z Jerzym Petersburskim w audycji z cyklu "Nestorzy polskiej piosenki". (PR, 16.06.1973) 24:34
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Jako jeden z wielu szlagierów znalazła się ona w rewii "Warszawa w kwiatach". Warszawa z miejsca zakochała się w tym utworze... nie mogło być inaczej skoro Nowickiej towarzyszył tercet Eugeniusz Bodo, Roland i Ludwik Sempoliński. Utwór pojawił się niedługo potem w wydaniach płytowych i w wielu audycjach radiowych. Tango to stało się sztandarowym przykładem tak popularnych w dwudziestoleciu międzywojennym milongów - o tym jednak w dalszej części.


Posłuchaj

Historia Adrii. Opowiadają: Jarosław Zieliński, Jerzy Petersburski i Wiesław Wiernicki. Audycja Ewy Stockiej-Kalinowskiej (Spotkania po zmroku/Dwójka) 30:09
+
Dodaj do playlisty

 

Posłuchaj

Sylwetkę Andrzeja Własta przybliża Izabela Żukowska w audycji z cyklu "Wieczór z Jedynką". (PR, 17.10.2019) 7:23
+
Dodaj do playlisty

 

"Oh Donna Clara"

Utwór ten zyskał także inny tytuł "Oh Donna Clara", a powodem tego było wykupione prawo do rozpowszechniania go w wersji austriackiej. To właśnie ta wersja stała za światową sławą tego szlagieru i grana była już w 1931 roku na Broadwayu w Nowym Jorku. Z wykonaniem tym wiązał się głośny skandal -  Amerykanie pominęli polskiego kompozytora, przypisując utwór "jakiemuś" Austriakowi. Jerzy Petersburski upomniał się o swoje prawa i przebój musiał odczekać kilka miesięcy wyciszenia skandalu. Po tym czasie Wrócił do światowych zaszczytów już z nazwiskiem polskiego kompozytora.

REKLAMA

Jerzy Petersburski, kompozytor. Fot. Wikipedia/domena publiczna
Jerzy Petersburski, kompozytor. Fot. Wikipedia/domena publiczna

W okresie powojennym "Tango Milonga" zyskało drugą światową młodość po wykonaniu go w wersji holenderskiej przez Bruno Majcherka. Powodem sukcesu tej wersji było zwycięstwo w konkursie dawnych melodii w Amsterdamie w 1954 roku. Ten rodzaj tanga był niezwykle popularny już od pierwszej dekady XX wieku. Tango to dość często było wykorzystywane w różnych wersjach językowych w wielu filmach - jak choćby w słynnym radzieckim wojennym dramacie "Los człowieka" w reżyserii Sergieja Bondarczuka, z 1959 roku.

Milongi, czyli tanga taneczne

Tango, znane bardziej jako taniec, w przypadku milongów rozwinęło sie z gatunku śpiewu o tej nazwie, dość popularnego w Argentynie i Urugwaju. Śpiew ten był bardziej traktowany jako przyśpiewki wiejskie, dla których wspólnym mianownikiem była właśnie dość charakterystyczna linia melodyczna. Utwory te pojawiały się już w początkach XX wieku, jednak jako konkretna nazwa wywodzona jest od Francisco Canaro z 1917 roku. Bardzo popularne już wtedy w Buenos Aires, bardziej niż śpiewane tango, traktowane było jako tango do tańczenia i takie właśnie miano "milongów" uzyskały tanga taneczne.

Powiązany Artykuł

Mieczysław Fogg serwis specjalny Polskiego Radia 1200.jpg
Mieczysław Fogg – zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

W latach 30. milongi podzieliły się na wiejskie (Milonga Sentimental) i milongi miastowe (Milonga Ciudadana). Charakterystycznym wyznacznikiem tego rodzaju tanga był mocny rytm taneczny i znacznie mniej melancholijny charakter. Co ciekawe, "milonga" oznacza także nazwę miejsca, w którym odbywa się taneczna impreza, szczególnie jeśli wykonywane i tańczone są tam tanga argentyńskie.

Światowa sława

Ten polski szlagier stworzony był przez niezwykle znanych i często ze sobą współpracujących Jerzego Petersburskiego i Andrzeja Własta. Razem zasłynęli z takich przebojów jak: "Ja się boję sama spać", "Tango andrusowskie", "Bez twej miłości", "Cała przyjemność po mojej stronie", "Cztery nogi", "Dla ciebie" czy "Już nigdy".

REKLAMA

Włast był niezwykle cenionym autorem tekstów piosenek - stworzył ich ponad 2000. Najbardziej znanymi są często śpiewane także po wojnie: "Całuję twoją dłoń, madame", "Czy pani mieszka sama?", "Ja nie mam co na siebie włożyć", "Ja się boję utyć", "Jesienne róże", "Ramona", "Rebeka", "Spotkamy się na Nowym Świecie", "Ta mała jest wstawiona", "Titina" czy "U cioci na imieninach".

Równie imponujący dorobek posiada kompozytor Jerzy Petersburski - choćby współtworzył z z Henrykiem Warsem muzykę do operetki i filmu "Robert i Bertrand", skomponował muzykę do filmu "Co mój mąż robi w nocy", a także piosenki "Odrobinę szczęścia w miłości", "Ta ostatnia niedziela" czy "Ty albo żadna".

Wydaje się jednak, że największym jego szlagierem było właśnie "Tango Milonga". Zachęcamy do odszukania w sieci wielu wykonań i w wielu językach - każde jest magiczne i każde jest w stanie "serce ukołysać!" i "zabić tę dręczącą ciszę!"

PP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej