Mroźny początek lutego, ale miesiąc i tak ciepły. "To nie anomalia"
IMGW prognozuje, że w pierwszych dwóch tygodniach lutego średnia temperatura minimalna w Tatrach może spaść nawet do -10 st. C. Mimo tego w przekroju całego miesiąca temperatura powietrza i tak będzie wyższa od normy z lat 1991-2020. Zdaniem meteorologa dr. hab. Tomasza Rozbickiego z SGGW taki stan nie jest anomalią.
2025-02-03, 20:44
Początek lutego w Tatrach z mrozami
Prognoza IMGW wskazuje, że luty będzie ciepłym i mokrym miesiącem. Zarówno temperatura jak i suma opadów będzie kształtować się powyżej norm. Podobnie było zresztą w styczniu, kiedy termometry pokazywały nawet 15,9 st. C.
W Tatrach temperatury znacznie spadną. Średnia w drugim tygodniu miesiąca może wynieść nawet -10 st. C. Zdaniem Rozbickiego nie ma jednak mowy o anomalii.
- Wszystko zależy od cyrkulacji powietrza. Jeśli układy ciśnienia wokół Europy są takie, że napływać zaczyna powietrze arktyczne, mroźne - to zawsze temperatury będą dużo niższe, zwłaszcza te minimalne - stwierdził.
REKLAMA
Jak dodał, okazjonalne spadki temperatur nie wpływają znacząco na średnią.
- Jeżeli dzień będzie ciepły, a noc będzie nawet bardzo mroźna, średnia dobowa też oscyluje koło zera. Kilka dni z mroźną - bardzo niską temperaturą w ciągu nocy, nie wpłynie znacząco na średnią temperatur z całego miesiąca - tłumaczył.
Według prognozy IMGW, obejmującej okres od 3 do 13 lutego, najwyższej temperatury można się spodziewać na Dolnym Śląsku. Tam termometry wskażą maksymalnie 6 st. C. Najchłodniej będzie w Tatrach, gdzie już we wtorek ma być -10 st. C.
W pierwszym tygodniu lutego w większości regionów Polski prognozowane są ujemne temperatury. Do najniższych wartości mają one spadać w południowo-wschodniej części kraju. Jeśli chodzi o opady, najwyższe sumy prognozowane są dla woj. podlaskiego.
REKLAMA
Mrozy utrzymają się do połowy miesiąca? Wstępna prognoza IMGW
Wstępna prognoza na okres od 10 do 16 lutego wskazuje, że maksymalne temperatury będą oscylować w granicach 2-3 st. C w większości regionów. W południowo-wschodniej Polsce przewiduje się między -6 st. C a -5 st. C. W Tatrach z kolei -10 st. C.
Suma opadów w drugim tygodniu lutego może wynieść 1-2 mm na terenie całej Polski. Synoptycy nie przewidują wystąpienia sumy opadów wyższej niż 20 mm.
Ferie zimowe odbywają się w czterech terminach - między 20 stycznia a 26 lutego. Od 20 stycznia do 2 lutego ferie mieli uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i z wielkopolskiego. Uczniowie z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego mają ferie od 27 stycznia do 9 lutego.
Od 3 do 16 lutego na feriach przebywać będą uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Ferie dla uczniów z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego potrwają od 17 lutego do 2 marca.
REKLAMA
- Wir polarny może się rozbić. Czym to grozi? IMGW kreśli scenariusz dla Polski
- Prawdziwa zima odchodzi w zapomnienie? "Rośliny już się obudziły"
- Nie ma śniegu w Rosji. Mapy pokazują dużą zmianę, synoptycy zaniepokojeni
Źródło: PAP/egz
REKLAMA