Senat USA przegłosował pakiet gospodarczy. Tomasz Wróblewski: to wydawanie pieniędzy dla swojego elektoratu
- Ten projekt został przegłosowany, prawie 2 biliony dolarów, w dniu kiedy pojawiły się nowe dane wzrostu zatrudnienia i prognozy ekonomiczne, które mówią, że wzrost gospodarczy będzie do 5 proc., nie licząc tych pieniędzy, które zostały już przegłosowane - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.
2021-03-08, 18:06
Senat USA przegłosował ogromny - 1,9 biliona dolarów - pakiet pomocy gospodarczej.
- To było jedno z głównych haseł kampanii wyborczej, jeżeli sukcesy mierzymy dotrzymywaniem umów, to jest to niewątpliwie to, na czym Bidenowi zależało - ocenił Tomasz Wróblewski.
Powiązany Artykuł
Wojska USA w Afganistanie. Jan Parys: o skutkach misji dowiemy się, kiedy opuszczą ten kraj
Jak zaznaczył gość audycji, projekt ten jest ważny dla całej formacji partii demokratycznej. - Teraz bardzo progresywnej w swoich programach i potrzebującej ogromnych pieniędzy, żeby zasilać rozmaite instytucje czy projekty, które są krytyczne dla progresywnej formacji - dodał.
Czytaj także:
- [ANALIZA] B. ambasador: Joe Biden będzie odbudowywał sojusze przeciw autorytarnym reżimom, Rosji i Chinom
- [TYLKO U NAS] Biden wyciągnie rękę do Europy. "Partnerstwo USA i UE wciąż jest niezastąpione, ale wymaga udoskonalenia"
- Jeżeli chodzi o same pieniądze, które będą przeznaczone na wsparcie czy na walkę z pandemią, wychodzenie z kryzysu, to jest ich stosunkowo niewiele, mimo że dalej są to ogromne sumy. To jest ok. 400 mld dolarów, które są bezpośrednio alokowane na rzeczy, które możemy nazywać walką z pandemią. Reszta to są rozmaite projekty bardziej przyszłościowe, na co zwracali uwagę Republikanie, że jest to typowe wydawanie pieniędzy dla swojego elektoratu - podkreślił Wróblewski.
REKLAMA
Posłuchaj
- Ameryka wychodzi z pandemii, jej gospodarka, przybywa miejsc pracy i w zasadzie wszyscy zastanawiają się, po co te pieniądze, skoro gospodarka może sobie bez tego poradzić. Jedni się zastanawiają, a drudzy wyrażają obawy, jaki może być tego wpływ na inflację, deficyt budżetowy - podsumował gość Antoniego Opalińskiego.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Świata pogląd"
REKLAMA
Prowadził: Antoni Opaliński
Gość: Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute)
Data emisji: 08.03.2021
Godz. emisji: 16.47
REKLAMA
kmp
REKLAMA