Dr Michał Lubina: rewolucja techniczna w Chinach jest imponująca i namacalna
- Zmiany w Chinach są imponujące i ta najnowsza rewolucja techniczna jest namacalna. Jednocześnie jest to także propaganda - powiedział o polityce tworzonej przez Państwo Środka dr Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odniósł się tym samym do "pięcioletniego planu" przedstawionego przez chińskie władze.
2021-03-09, 20:17
W piątek rozpoczęła się doroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Chińscy liderzy zwykle wykorzystują to forum do ogłaszania ważnych deklaracji i nowych planów. Przedstawiono założenia nowego "planu pięcioletniego". Położono w nim nacisk na rozwój sztucznej inteligencji. Na otwarcie sesji premier Li Keqiang mówił także o planach wzrostu ekonomicznego "powyżej 6%", zwiększeniu budżetu obronnego i polityce wobec Tajwanu.
Powiązany Artykuł
Umowa UE-Chiny. Ekspert: to strategiczny błąd, UE piłuje gałąź na której siedzi, biznes będzie zakładnikiem reżimu
Chiny i Związek Radziecki
Gość Polskiego Radia 24 odniósł się do porównania pięcioletniego planu Chin do podobnych, wieloletnich założeń Związku Radzieckiego. - Podstawową różnicą między Chinami a Związkiem Radzieckim jest to, że jednak Chiny są na dużo wyższym poziomie i jest to bardzo sprawne państwo. Jest także w stanie w znacznie lepszym stopniu się modernizować i dostosowywać do sytuacji międzynarodowej. Ta elastyczność jest bardzo wyraźna - powiedział dr Michał Lubina.
- "Chiński Czarnobyl". Doradca prezydenta Francji: Chiny chcą ukryć prawdę o pochodzeniu koronawirusa
- Korespondenci z Chin: Pekin drastycznie ogranicza wolność mediów
- Parlament Kanady: działania Chin wobec Ujgurów noszą znamiona ludobójstwa
Zdaniem naukowca, mimo że Chiny są przepełnione propagandą, to można w nich dostrzec namacalny dowód ich sukcesu gospodarczego. - Zmiany w Chinach są imponujące i ta najnowsza rewolucja techniczna jest namacalna. Jednocześnie jest to także propaganda. Sztuką jest znaleźć złoty środek między prawdą a tym, co światu chcą przekazać władze Chin - powiedział.
REKLAMA
Ekspert odniósł się także do samego wystąpienia podczas dorocznych obrad. Jego zdaniem styl, w jakim były one prowadzone, mogą dużo powiedzieć o planowanej polityce. - Ton obrad był dużo bardziej spokojny. Premier, który przemawiał na początku obrad, jest uznawany za osobę umiarkowaną i skupia się na konkretnych sprawach. Wiceprzewodniczący Chińskiej Partii Ludowej ma zdecydowanie bardziej ideologiczny pogląd na wiele spraw. Oddzielną kwestią pozostaje jednak to, na ile był to prawdziwy sygnał, a na ile wykreowany przekaz - podkreślił dr Michał Lubina.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: dr Michał Lubina (Uniwersytet Jagielloński)
Data emisji: 09.03.2021
Godzina emisji: 19.33
dz
Polecane
REKLAMA