Bombowiec strategiczny USAF lądował w Polsce. "Możemy wspólnie wykonywać misje"

Amerykański bombowiec strategiczny B-1B Lancer wylądował w Powidzu w województwie wielkopolskim. To pierwsza wizyta takiej maszyny w Polsce. - Osiągnęliśmy taki poziom interoperacyjności, że możemy wspólnie wykonywać misje - powiedział generał broni Jan Śliwa, zastępca dowódcy generalnego Sił Zbrojnych.

2021-03-12, 17:51

Bombowiec strategiczny USAF lądował w Polsce. "Możemy wspólnie wykonywać misje"

Powiązany Artykuł

bbn soloch trójkąt lubelski 1200.jpg
Szef BBN: prezydent chce utrwalić wśród sojuszników wagę naszego regionu dla bezpieczeństwa Europy

W Powidzu samolot zatankował przy włączonych silnikach, a następnie odleciał do macierzystej bazy w Norwegii. To ćwiczenie miało pokazać sprawność bojową jednostki w Powidzu.

Posłuchaj

Amerykański bombowiec strategiczny zdolny do przenoszenia broni jądrowej wylądował w Powidzu w województwie wielkopolskim. To pierwsza wizyta tej maszyny w Polsce - relacja Rafała Muniaka (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

"Efekt zaufania do naszej armii"

Działania obserwował generał Steven Basham, zastępca dowódcy amerykańskich sił powietrznych (US Air Force - USAF) w Europie z bazy lotniczej w Ramstein. Na krótkim briefingu w hangarze lotniczym powiedział, że przylot tak ważnej strategicznej broni do Polski, jest efektem zaufania do naszej armii i stopnia jej wyszkolenia.

- Jesteśmy dumni, że możemy pokazać wam z pierwszej ręki, jak wygląda prawdziwa praca zespołowa i integracja między sojusznikami. Jako pilot B-1 mogę wam powiedzieć, że zdolność do szybkiego uzupełnienia paliwa na ziemi, w włączonymi silnikami oszczędza cenny czas. Pozwala ćwiczyć szybkie włączenie się do działań bojowych, zapewnić stałe odstraszanie naszym sojusznikom i partnerom, gdziekolwiek będzie to potrzebne - powiedział Basham.

Czytaj także: 


Zapewnił, że Polska należy do krajów, z którymi USA najbliżej współpracują w dziedzinie bezpieczeństwa; podkreślił znaczenie współdziałania z sojusznikami i krajami partnerskimi NATO. - Znaczenia tej współpracy nie sposób przecenić. Od niej zależą przyszłość naszego sojuszu i nasz sukces w zachowaniu pokoju - mówił generał. Wskazując w tym kontekście na zakup przez Polskę samolotów F-35, wyraził przekonanie, że wprowadzenie tego systemu przyczyni się do dalszego zwiększenia interoperacyjności.

REKLAMA

Tankowanie B1-B USAF odbyło się "na gorąco", tj. przy włączonych silnikach (PAP/Jakub Kaczmarczyk) Tankowanie B1-B USAF odbyło się "na gorąco", tj. przy włączonych silnikach (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

"Możemy wspólnie wykonywać misje"

Generał broni Jan Śliwa, zastępca dowódcy generalnego Sił Zbrojnych dodał, że to wspólne ćwiczenie potwierdza zdolność współpracy pomiędzy USA i Polską, aby zapewnić bezpieczeństwo w regionie w tym trudnym okresie. 

- To, że wspólnie wykonujemy zadania, świadczy o dobrym przygotowaniu 33. Bazy i systemu dowodzenia. Osiągnęliśmy taki poziom interoperacyjności, że możemy wspólnie wykonywać misje. Startujemy z różnych lotnisk, wykonujemy misje, lądujemy na lotniskach wysuniętych - powiedział.

Trzon US Air Force

B1-B Lancer jest myśliwcem strategicznym dalekiego zasięgu, zdolnym do przenoszenia bomb jądrowych. Oblatana w 1974 roku maszyna, wraz z B-52 Stratofortress i B-2 Spirit, stanowi trzon strategicznego lotnictwa bombowego amerykańskich sił powietrznych.

33. Baza Lotnictwa transportowego w Powidzu (woj. wielkopolskie) dysponuje największym lotniskiem wojskowym w Polsce, z którego korzystają m. in. polskie i amerykańskie załogi samolotów transportowych C-130 Hercules odbywające wspólne szkolenia. W Powidzu stacjonują także śmigłowce amerykańskich wojsk lądowych.

REKLAMA

Zgodnie z polsko-amerykańskim porozumieniem o wzmocnieniu współpracy wojskowej Powidz stanie się bazą sprzętu amerykańskiej brygady pancernej, w tym czołgów, samobieżnych haubic i bojowych wozów piechoty.

Pierwsze lądowanie B1-B Lancet w Polsce zbiega się z 22. rocznicą wejścia naszego kraju do NATO. Polska flaga zawisła obok innych flag Sojusz 12 marca 1999 roku. Wspólnie z Polską do NATO dołączyły Czechy i Węgry. 

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej