Nagroda im. Sacharowa dla Kubańczyka
Tegorocznym laureatem nagrody im. Andrieja Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski został Guillermo Farinas - Kubańczyk walczący o wolność i prawa człowieka.
2010-10-21, 06:49
Posłuchaj
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek poinformował posłów o przyznaniu nagrody i przypomniał, że Guillermo Farinas jest kubańskim dysydentem, psychologiem i niezależnym dziennikarzem, który od lat walczy o podstawowe wolności. Dwadzieścia trzy razy ogłaszał strajk głodowy w proteście przeciwko reżimowi na Kubie.
Jerzy Buzek podkreślił, że Farinas poświęcił własne zdrowie dla ratowania współobywateli. Jeden z jego ostatnich protestów głodowych, zakończony w lipcu, trwał ponad cztery miesiące. Jego wyrzeczenie i utrata zdrowia nie poszły na marne - 52 kubańskich więźniów sumienia odzyskało wolność i znalazło schronienie w Hiszpanii.
Farinas drąży system
- Naszym obowiązkiem jest wspierać tych, którzy marzą o wolnym, demokratycznym kraju walcząc o swoje prawa pokojowymi środkami. Ta nagroda jest wyjątkową okazją dla Parlamentu, aby docenić nie tylko jednostki, ale również próby demokratycznych zmian zachodzących w poszczególnych krajach - powiedział europoseł PO Jarosław Wałęsa, zaangażowany w kwestie praw człowieka i reform na Kubie.
- Demokratyczny ruch na Kubie jest w pełnym rozkwicie, nowe pomysły i inicjatywy dysydentów, opozycjonistów i zwykłych młodych ludzi drążą gnijący powolnie system dyktatury kubańskiej. Te pojawiające się grupy niezwiązane z reżimem braci Castro są zalążkiem przyszłej sceny politycznej. Pan Farinas i jego osiągnięcia w walce o prawa człowieka są ucieleśnieniem tego, za co przyznawana jest nagroda im. Sacharowa - dodał Wałęsa.
Przewodniczący euro parlamentu wyraził nadzieję, że Farinas osobiście odbierze nagrodę 15 grudnia na sesji plenarnej PE w Strasburgu. Oprócz wyróżnienia laureat otrzyma czek w wysokości 50 tysięcy euro. Farinas meszka obecnie w dzielnicy La Chirusa na obrzeżach wioski Santa Clara, 270 km od Hawany.
To nagroda dla narodu kubańskiego
Kubański dysydent Guillermo Farinas zaapelował o "położenie kresu dykaturze" na Kubie podkreślając, że przyszła pora wolności i demokracji.
- Cywilizowany świat, Parlament Europejski skierował przesłanie do przywódców kubańskich, że nadszedł czas, by Kuba doświadczyła wolności sumienia, słowa i końca dyktatury - powiedział Farinas.
- To nie jest nagroda dla Guillermo Farinasa, lecz dla całego narodu kubańskiego, który od 50 lat walczy o wyjście z tej dyktatury, i w którym my - pokojowi opozycjoniści - jesteśmy najbardziej widoczni - dodał.
Od komunisty do dysydenta
Guillermo Farinas urodził się 3 stycznia 1962 roku w Santa Clara. Jego ojciec był rewolucjonistą, walczył wraz z "Che" Guevarą w Afryce. W młodości był członkiem organizacji komunistycznej na Kubie, zanim - wyzbywszy się złudzeń co do natury reżimu w Hawanie - stał się dysydentem politycznym.
Założył agencję Cubanacan Press, w której niezależni dziennikarze publikowali materiały krytyczne wobec reżimu. Rząd w Hawanie nazywał Farinasa i jemu podobnych "najemnikami" i "pospolitymi przestępcami".
W 2010 roku Farinas trafił na łamy światowej prasy za sprawą trwającego ponad 130 dni strajku głodowego, który prowadził w proteście przeciwko przetrzymywaniu na Kubie więźniów politycznych. Ten psycholog, krytyk kubańskiego reżimu i niezależny dziennikarz w 2006 roku przez prawie siedem miesięcy odmawiał przyjmowania pokarmów, protestując przeciwko pozbawieniu go dostępu do internetu.
Od 1995 roku 23 razy podejmował strajki głodowe. Niejednokrotnie siedział też w więzieniu, w sumie spędził w nim 11 lat.
Nagroda im. Sacharowa
Nagroda im. Andrieja Sacharowa na rzecz wolności myśli jest przyznawana przez Parlament Europejski od 1988 r. tym, którzy - podobnie jak rosyjski patron nagrody - bronią praw człowieka i podstawowych wolności. Przyznawana jest osobom lub organizacjom, które wyróżniły się w działaniach przeciw przemocy, nietolerancji i niesprawiedliwości. Wśród laureatów z poprzednich lat są między innymi Nelson Mandela, Alaksandr Milinkiewicz, Kofi Annan i rosyjska organizacja obrońców praw człowieka Memoriał.
kk
REKLAMA