"Niezależny i uczciwy". Michał Dworczyk o kandydaturze Bartłomieja Wróblewskiego na RPO

Uważam, że poseł Bartłomiej Wróblewski jest dobrym kandydatem na RPO i mam nadzieję, że uzyska poparcie. Jest niezależny, potrafi bronić swoich przekonań, ma odpowiednie kompetencje merytoryczne - przekonywał szef KPRM Michał Dworczyk w poniedziałek.

2021-03-15, 12:12

"Niezależny i uczciwy". Michał Dworczyk o kandydaturze Bartłomieja Wróblewskiego na RPO

W ubiegły wtorek radio RMF FM informowało, że kandydatem PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich może być poseł tej partii Bartłomiej Wróblewski. W sobotę wicerzecznik PiS Radosław Fogiel powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że w tym momencie PiS nie ma jeszcze kandydatury na RPO, a poseł Wróblewski jest jednym z rozważanych kandydatów.

Powiązany Artykuł

twitter pis konferencja rpo 1200.jpg
Bartłomiej Wróblewski kandydatem PiS na RPO. "Jestem przygotowany do tej funkcji"

W poniedziałek Michał Dworczyk był pytany o kandydaturę Wróblewskiego na RPO w internetowej części rozmowy w Radiu RMF FM. Po uwadze, że senator Jan Filip Libicki (Koalicja Polska-PSL) zapewniał, iż poprze kandydaturę Wróblewskiego w Senacie, jeżeli ów przekona go, że będzie niezależny jako RPO, Dworczyk został poproszony o przekonanie słuchaczy RMF FM, "że poseł Wróblewski, jako Rzecznik Praw Obywatelskich będzie zupełnie niezależny od rządu".

Dworczyk: znam uczciwość i pryncypialność Wróblewskiego

- Znam pana posła Wróblewskiego od kilku lat i poznałem go jako osobę niezwykle uczciwą, osobę, która nie boi się bronić swoich poglądów - odpowiedział. Odnosząc się do "niezależności i obrony swoich poglądów, czy przekonań", Dworczyk przekonywał, że Wróblewski "dawał temu niejednokrotnie wyraz głosując inaczej, niż klub PiS".

Dopytywany, w jakich sprawach Wróblewski głosował inaczej, niż klub PiS, Dworczyk odparł: "wydaje mi się, że na pewno jeśli chodzi o piątkę dla zwierząt poseł Wróblewski prezentował inne stanowisko, niż większość z klubu PiS".

REKLAMA

Na uwagę, że "gdyby Platforma Obywatelska chciała swojego posła wystawić na Rzecznika Praw Obywatelskich, to pan szydziłby, kpił i oburzał, że jest to łamanie wszelkich zasad i prawideł, że jeszcze nigdy tak nie było, żeby poseł zostawał Rzecznikiem Praw Obywatelskich", minister Dworczyk odpowiedział, że o ile pamięta, to w przeszłości zdarzało się, że "czynni politycy »przechodzili«". Przyznał jednak: "Okej. Ja nie powiem, że znajdziemy przykład jeden do jednego".

Czytaj również:

"Odpowiednie kompetencje merytoryczne"

- Natomiast powtórzę, że znając pana posła Wróblewskiego, znając jego uczciwość i pryncypialność, jestem przekonany, że jeżeli obejmie taką funkcję, jeżeli zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich, będzie ją wykonywał rzetelnie i obiektywnie - zaznaczył.

Powiązany Artykuł

śniadanie w trójce 1200.jpg
Szczerski o wyborze RPO: Polacy chcą wzniesienia się ponad okopy partyjne

Odnosząc się do uwagi, że procent zgodności głosowań posła Wróblewskiego z klubem PiS jest na poziomie 98,7 proc., Dworczyk zapytał, czy "jakąś przesłanką do tego, aby zostać Rzecznikiem Praw Obywatelskich jest głosowanie inaczej niż Prawo i Sprawiedliwość?".

REKLAMA

Dworczyk odniósł się do poglądu, że poseł Wróblewski "to jest krew z krwi, i kość z kości PiS-u" oraz pytania, "czy akurat czynny polityk Prawa i Sprawiedliwości, albo jakikolwiek inny, to jest idealny kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich".

"Uważam, że poseł Wróblewski jest dobrym kandydatem i mam nadzieję, że uzyska poparcie. (...) Jest niezależny, potrafi bronić swoich przekonań, ma odpowiednie kompetencje merytoryczne" - podsumował Michał Dworczyk.

Kiedy PiS przedstawi kandydata?

W sobotę Radosław Fogiel poinformował w PR3, że "kandydat Prawa i Sprawiedliwości na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich zostanie przedstawiony do 19 marca, bo taki jest termin". Dopytywany, czy są rozważani inni kandydaci na stanowisko RPO, odparł: "Są rozważani rozmaici". - Ale tutaj najistotniejsze jest to, żeby była to osoba, która będzie pełnić ten urząd w sposób właściwy i godny - zaznaczył Fogiel.

Wicerzecznik PiS przyznał, że nie rozumie często podnoszonych zarzutów, że ktoś "często ma poglądy zbliżone do Prawa i Sprawiedliwości czy działał w ramach partii". - Mamy wolność w Polsce, również wolność zrzeszania się, również wolność należenia do partii politycznych. To, jakie warunki musi spełnić kandydat na RPO, jest opisane w Konstytucji. Każdy z kandydatów te warunki spełnia, bo innych nie przedstawiamy - zapewnił Fogiel.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Libicki 1200 forum.jpg
"Rozważyłbym zostanie senatorem niezależnym". Libicki o ew. głosowaniu na Wróblewskiego

Zdaniem prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego "Polacy oczekują w tym przypadku, rzeczywiście, wzniesienia się ponad czyste okopy partyjne - jeśli chodzi o ocenę kandydatów". Jego zdaniem "mało kto dokonuje oceny merytorycznej kandydatów". Zwracając się do opozycji zaapelował, by pokazała Polakom, że jest w stanie dokonywać ocen ludzi według ich kompetencji, a nie poprzez wyłącznie szyldy partyjne.

Opozycja niechętna Wróblewskiemu

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski (Koalicja Polska-PSL), przekazał, że w KP zapadła decyzja, że nie będą popierali "czynnego polityka partii rządzącej na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich". - Dlatego, że rzecznikiem z samej istoty i filozofii działania tego urzędu, powinna być osoba, która nie będzie w proweniencji rządzących, bo często będzie musiała wchodzić w spory z władzą, bo taka jest po prostu istota działania tego urzędu - wyjaśnił.

Z kolei europoseł PO Andrzej Halicki jest przekonany, że "będzie dobra, wspólna kandydatura" na stanowisko RPO.

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę. Kandydatów na RPO można ponownie zgłaszać w Sejmie do 19 marca.

REKLAMA

Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara na stanowisku RPO. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

Kadencja Adama Bodnara zakończyła się 9 września 2020 r., jednak zgodnie z ustawą o RPO pełni on funkcję do czasu wyboru przez parlament jego następcy.

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej