"Zawdzięczamy Panu dużo pięknych emocji". Prezydent złożył życzenia Henrykowi Kuźniakowi
"Proszę przyjąć wyrazy uznania i podziękowanie za wszystko, co zawdzięcza Panu kultura polska. Pański wspaniały dorobek kompozytorski, a także akademicki i pedagogiczny, zasługuje na wielki podziw - napisał prezydent Andrzej Duda do kompozytora Henryka Kuźniaka z okazji jego urodzin.
2021-03-17, 20:42
"Z okazji jubileuszu Pańskich urodzin pragnę złożyć Panu serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Proszę przyjąć wyrazy uznania i podziękowanie za wszystko, co zawdzięcza Panu kultura polska. Pański wspaniały dorobek kompozytorski, a także akademicki i pedagogiczny – zasługuje na wielki podziw" - napisał Andrzej Duda w liście zamieszczonym w środę na stronie Kancelarii Prezydenta.
Powiązany Artykuł
Polak nominowany do Oscara. Znamy kandydatów we wszystkich kategoriach
Prezydent przypomniał, że Kuźniak jest autorem muzyki do ponad stu pięćdziesięciu filmów kinowych i telewizyjnych oraz do licznych spektakli Teatru Telewizji. "W opinii kilku pokoleń polskich widzów rangę wręcz kultową zyskały »Vabank« i »Vabank II«, którym wyjątkowy klimat w znacznym stopniu nadały Pańskie kompozycje, na czele z powszechnie rozpoznawalnym ragtimem. Podobnie w pamięci publiczności zapisała się ilustrowana Pańską muzyką »Seksmisja«, a także wiele innych popularnych obrazów, jak »Sekret Enigmy«, »Niech Cię odleci mara« czy »Na kłopoty Bednarski«. Zawdzięczamy Panu bardzo dużo pięknych, poruszających emocji, przeżyć i wzruszeń" - podkreślił prezydent.
Czytaj także:
- Krzysztof Kieślowski: nie mam recepty na życie. W nas samych są rzeczy dobre, ale też dużo jest tych przykrych
- Sandra Drzymalska: rola to "skóra", którą wypełniam swoją duszą
- 95. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy. Przypominamy twórczość wybitnego reżysera
"Skromnie powiedział Pan o swojej artystycznej drodze, że do muzyki dostał się Pan »niejako kuchennymi schodami«. Stało się tak zapewne i dlatego, że Pańska biografia wymownie odzwierciedla dramatyczne losy naszej Ojczyzny – z ciężkimi doświadczeniami wojny i okupacji oraz trudnych lat powojennej odbudowy. Za sprawą Pańskiego talentu, muzycznej pasji, wytrwałej nauki, pracy i poszukiwań artystycznych, nie tylko wspaniale rozwinęła się Pańska kompozytorska kariera, ale również droga znakomitego wykładowcy i pedagoga w Szkole Filmowej w Łodzi. Z Pańskiej ogromnej wiedzy i cennych wskazówek korzystało wielu późniejszych wybitnych polskich reżyserów, którzy mieli szczęście być Pańskimi studentami. Raz jeszcze serdecznie Panu dziękuję za wszystkie dotychczasowe dokonania" - zaznaczył.
Powiązany Artykuł
"Ojciec chrzestny" – film z najlepszą obsadą na świecie
"W dniu pięknego jubileuszu proszę przyjąć, Panie Profesorze, najlepsze życzenia dobrego zdrowia, wielu sił i wszelkiej pomyślności. Życzę Panu szczęśliwych dni, pogody ducha, powodzenia we wszystkich podejmowanych przedsięwzięciach i satysfakcji płynącej z tak bogatego życiowego dorobku" - dodał Andrzej Duda.
REKLAMA
Twórca muzyki do klasycznych filmów
Henryk Kuźniak urodził się 17 marca 1936 r. w Czeladzi. Jest kompozytorem, muzykologiem i pedagogiem. Ukończył muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim w 1959 r. W 1968 r. otrzymał stypendium rządu francuskiego na odbycie stażu w studiu muzyki eksperymentalnej u Pierre'a Schaeffera. Tam właśnie rozpoczęła się jego przygoda z muzyką filmową.W Paryżu także zrealizował film eksperymentalny "Wariacje obrazu i dźwięku" służący do przeprowadzenia testu na percepcję audiowizualną.
- "Każdy ma swoje lato" - o dojrzewaniu w promieniach słońca
- Marian Kociniak. Murgrabia polskiego filmu
Komponuje przede wszystkim muzykę telewizyjną i filmową. Jest autorem ponad 150 kompozycji do filmów fabularnych i krótkometrażowych m.in. "Vabank", "Vabank II czyli Riposta", "Seksmisja", "Ga, ga: chwała bohaterom", "Wieczne pretensje", "Sekret Enigmy", "Nad rzeką, której nie ma", "Kobieta z prowincji", a także seriali telewizyjnych m.in. "Na kłopoty… Bednarski".
Wykładowca, laureat wielu nagród
W latach 1959-79 pracował w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Łodzi. Od kilkudziesięciu lat jest wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, profesorem Wydziału Reżyserii Filmowej. Wykładał również w Europejskiej Akademii Filmowej w Strassburgu oraz na Uniwersytecie Leonarda Da Vinci w Paryżu.
REKLAMA
Jest laureatem m.in. nagród Festiwalu Filmowego w Holandii, Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Krakowie oraz Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.
mbl
REKLAMA