Sankcje UE wobec osób odpowiedzialnych za zamach stanu w Birmie. Dr Lubina: mają wymiar symboliczny
- Unia Europejska niewiele może z tym zrobić. W tym momencie nakłada sankcje, które sprawiają wrażenie, że coś robi - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat polityki UE wobec osób odpowiedzialnych za zamach stanu w Birmie.
2021-03-22, 20:34
Unia Europejska nałożyła sankcje na 11 osób odpowiedzialnych za zamach stanu w Birmie i represje wobec demonstrantów. Zdecydowali o tym ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Brukseli.
Powiązany Artykuł
Sankcje wobec osób zaangażowanych w zamach stanu w Birmie. Jest decyzja UE
Dziesięć osób wpisanych na czarną listę to najwyżsi rangą członkowie sił zbrojnych Birmy, w tym głównodowodzący i jego zastępca. Jedenasta osoba objęta sankcjami to nowy przewodniczący Związkowej Komisji Wyborczej, który ponosi odpowiedzialność za unieważnienie wyników wyborów przeprowadzonych w Birmie w 2020 roku. Nałożone dziś sankcje przewidują zakaz wjazdu do Unii i zamrożenie aktywów w Europie.
- "Przestańcie zabijać demonstrantów". ONZ apeluje do junty w Birmie
- Protesty w Birmie. Są kolejne ofiary śmiertelne
- Unia musiała coś zrobić, więc rozumiem, że musiała symbolicznie jakoś się odezwać - zauważył dr Lubina. Jego zdaniem sankcje UE należy "postrzegać w kategoriach symbolicznych jako protest przeciwko temu, że junta wojskowa strzela do bezbronnych ludzi na ulicach". - Zabiła ponad 250 osób - przypomniał gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
UE jest "drugoligowym" graczem w Birmie
Jak podkreślił dr Lubina, "Unia Europejska niewiele może zrobić". - Może jeszcze nałożyć sankcje i o tym mówi, że nałoży jeszcze sankcje na firmy generałów i niech je nakłada, to będzie słuszne, natomiast to sytuacji nie zmieni - powiedział.
Posłuchaj
- Unia Europejska, czy szerzej Zachód, jest drugoligowy w Birmie i tak na dobrą sprawę tylko i wyłącznie, gdyby państwa azjatyckie podziałały z sankcjami, to wtedy by generałowie mogli posłuchać - stwierdził dr Lubina.
Kryzys migracyjny na granicy USA i Meksyku
W drugiej części audycji Antoni Opaliński rozmawiał z Wiktorem Młynarzem z "Gazety Polskiej Codziennie" na temat kryzysu migracyjnego na granicy USA i Meksyku.
REKLAMA
Posłuchaj
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: dr Michał Lubina (UJ), Wiktor Młynarz ("Gazeta Polska Codziennie")
Data emisji: 22.03.2021
Godzina emisji: 19.48
itom/pr24
REKLAMA