Strefy wolnego handlu szansą dla polskich eksporterów. Polska na tym korzysta

80 proc. polskiego eksportu jest kierowane do krajów UE w ramach jednolitego rynku. Pozostała część wymiany przypada na państwa, z którymi UE zawarła umowy o wolnym handlu. Największym importerem polskiej wartości dodanej były w zeszłym roku Niemcy, a w dalszej kolejności: Chiny, USA, Wielka Brytania, Francja, Włochy oraz Czechy.

2021-03-23, 12:00

Strefy wolnego handlu szansą dla polskich eksporterów. Polska na tym korzysta
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Travel mania

Polscy eksporterzy powinni w większym stopniu wykorzystywać szanse ekspansji, jakie dają strefy wolnego handlu - ocenia w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Liberalizacja dostępu do rynków spoza UE to możliwość zwiększenia sprzedaży m.in. artykułów rolno-spożywczych i kosmetyków – dodano.

Strefa wolnego handlu to obszar, na którym towary mogą być wyładowywane, przeładowywane, produkowane lub rekonfigurowane i reeksportowane bez interwencji władz celnych. Dopiero gdy towary są przewożone do konsumentów w kraju, w którym znajduje się strefa, podlegają obowiązującym opłatom celnym. Strefy wolnego handlu są organizowane wokół głównych portów morskich, międzynarodowych lotnisk i granic państwowych - obszarów o wielu geograficznych korzyściach dla handlu.

Powiązany Artykuł

antony blinken free shutt 1200 .jpg
"Narusza interesy Ukrainy i Polski, jest zły dla Europy". Blinken krytycznie o Nord Stream 2

Jak wskazuje PIE w raporcie "Polska a strefy wolnego handlu. Powolne wykorzystanie liberalizacji", w 2019 r. 80 proc. polskiego eksportu trafiło na rynek unijny. Jednocześnie 42 proc. importowanych do kraju towarów pochodziło spoza UE. "Aby zrównoważyć bilans handlowy, polscy eksporterzy powinni w większym stopniu wykorzystywać szanse ekspansji kreowane przez strefy wolnego handlu" - oceniają analitycy.

PIE zwraca uwagę, że w latach 2015-2019 udział Ukrainy w polskim eksporcie towarów wzrósł o 0,6 pkt. proc., a w pierwszym roku obowiązywania umowy o wolnym handlu między UE a Japonią polski eksport do tego kraju zwiększył się o 18,3 proc. "Do rynków szczególnie atrakcyjnych z perspektywy wzrostu eksportu polskich produktów zaliczają się również Korea Południowa oraz Kanada" - wynika z raportu.

REKLAMA

Spośród analizowanych przez PIE krajów, największe korzyści polscy eksporterzy odnieśli w wyniku umowy z Ukrainą, relatywnie najmniejsze dzięki porozumieniu z Kanadą. "W przypadku Japonii mieliśmy do czynienia z wyraźnym skokiem eksportu polskich towarów w 2019 r., będącym pierwszym rokiem obowiązywania umowy - o ponad 18 proc." - napisano.

Z analiz wynika też, że "41 proc. polskiej wartości dodanej konsumowanej w Japonii oraz 37 proc. w Korei Płd. i 30 proc. w Kanadzie trafiało tam przez inne kraje. Polscy przedsiębiorcy mogli zatem odnieść pośrednie korzyści z utworzenia stref wolnego handlu poprzez uczestnictwo w globalnych łańcuchach wartości oraz współpracę z rozpoznawalnymi markami zagranicznymi" - oceniono.

Zdaniem autora raportu Łukasza Ambroziaka, z zespołu handlu zagranicznego PIE, poprawa warunków dostępu do rynków pozaunijnych "to dla polskich eksporterów szansa, szczególnie jeśli dopasują swoją ofertę do specyfiki poszczególnych krajów". W przypadku rozwiniętych państw azjatyckich poprawa polskiej pozycji eksportowej może nastąpić "dzięki oferowaniu produktów wysokiej techniki, co przysłuży się procesowi transformacji polskiego eksportu w kierunku zwiększenia wolumenu sprzedaży dóbr o dużej wartości dodanej" – uważa.

Główne grupy produktów w polskim handlu z wybranymi krajami w 2019 r. (w proc.)  Źródło: Raport PIE Główne grupy produktów w polskim handlu z wybranymi krajami w 2019 r. (w proc.) Źródło: Raport PIE

Choć z preferencyjnego dostępu skorzystało w 2019 r. 77 proc. towarów do tego uprawnionych, to "polscy eksporterzy wciąż nie w pełni korzystają z przyznanych państwom UE na mocy umów o wolnym handlu możliwości" - ocenia PIE. W największym stopniu nasze firmy wykorzystały preferencje w eksporcie do Ukrainy, gdzie "aż 81 proc. objętych preferencjami towarów rzeczywiście z nich skorzystało". W przywozie do Japonii ten wskaźnik wyniósł 66 proc., w przypadku Korei Płd. 57 proc., a Kanady - 40 proc.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

auto elektryczne samochód elektryczny F 1200.jpg
"Narusza interesy Ukrainy i Polski, jest zły dla Europy". Blinken krytycznie o Nord Stream 2

"Umowy o wolnym handlu to (...) szansa na pogłębienie współpracy inwestycyjnej" - czytamy w raporcie. Obecnie polskie inwestycje bezpośrednie na Ukrainie koncentrują się w sektorze finansowym, budowlanym, ale też w przemyśle motoryzacyjnym, meblowym, odzieżowym, spożywczym oraz w branży kosmetycznej i wyposażenia wnętrz. "W przypadku Korei Płd. kluczowe obszary aktywności inwestycyjnej polskich firm to branża budowlana, okrętowa oraz biofarmaceutyki" - zaznaczono. Z kolei aktywność inwestycyjna polskich przedsiębiorstw w Kanadzie "była skoncentrowana głównie w sektorze poszukiwawczo-wydobywczym".

"Liberalizacja dostępu do rynków krajów trzecich stwarza możliwości wzrostu polskiego eksportu niektórych produktów, w szczególności artykułów rolno-spożywczych (w tym żywności ekologicznej i wysokiej jakości), kosmetyków, wyrobów przemysłu maszynowego, mebli, gier komputerowych" - uważają autorzy raportu. Polskie przedsiębiorstwa mają szansę zyskać też dzięki ułatwieniom w zakresie świadczenia usług i inwestycji oraz korzystania z dostępu do rynku zamówień publicznych partnerów umów, m.in. w zakresie usług transportowych, usług IT i oprogramowania komputerowego dla branży finansowej - uważa PIE.

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ PIE/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej