Zmiana czasu z zimowego na letni. Już w ten weekend przestawimy zegarki
W nocy z 27 na 28 marca zmieniamy czas z zimowego na letni - pośpimy przez to o godzinę krócej. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. Skąd taki zwyczaj? Dlaczego zmieniamy czas?
2021-03-25, 08:45
Powiązany Artykuł
Jaki jest mechanizm zegara biologicznego?
- Wskazówki zegarów przesuniemy w nocy z 27 na 28 marca - z godz. 2.00 na 3.00
- W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 2016 r.
- Zmianę czasu stosuje się, żeby lepiej wykorzystywać światło dzienne
- Jednak czy w obecnych czasach ma to sens?
W całej Unii Europejskiej na czas letni przechodzi się wraz z nadejściem ostatniej niedzieli marca - w tym roku wypada to 28 dnia miesiąca. Czas letni kończy się w ostatnią niedzielę października. Mówi o tym dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.
W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z listopada 2016 r. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 r.
Zmiana czasu stosowana jest w prawie 70 krajach na świecie, głównie w Europie i Ameryce Północnej. Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają tylko Islandia, Białoruś i Rosja.
REKLAMA
Koniec ze zmianą czasu?
Pod koniec marca 2019 r. Parlament Europejski opowiedział się za regulacjami, które mają znieść w państwach UE zmianę czasu. Niestety, wszystko wskazuje na to, że sprawa utknęła w martwym punkcie.
Posłuchaj
- Na chwilę obecną nie jest wiadome, jakie będą dalsze losy tego projektu - powiedziała Olga Semeniuk w odpowiedzi na interpelację posłów PiS, odnosząc się do propozycji zniesienia zmiany czasu w krajach UE.
Powód? Pilna potrzeba skupienia się na ważniejszych sprawach na forum unijnym - a mianowicie trudnej sytuacji epidemicznej.
Zmianę czasu stosuje się, żeby lepiej wykorzystywać światło dzienne i ograniczyć zużycie energii. Było to rozwiązanie szczególnie użyteczne w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Jednakże obecnie żyjemy w XXI w. - rozwiązanie to miało większy sens w poprzednim stuleciu, zwłaszcza na jego początku, gdy energia elektryczna była używana wyłącznie do oświetlenia budynków.
REKLAMA
Posłuchaj
Plusy i minusy zmiany czasu
Plusy:
- oszczędzamy energię zużywaną na oświetlenie,
- jest bezpieczniej na drogach - zdecydowana większość kierowców jeździ do pracy po wschodzie słońca (zmiana z czasu letniego na zimowy), co oznacza mniej stłuczek; przy zmianie czasu z zimowego na letni powroty z pracy przed zmrokiem są bezpieczniejsze,
- jesteśmy wyspani i aktywni - przy zmianie czasu na zimowy wstajemy z łóżka godzinę później.
Minusy:
- zmiana czasu może źle wpłynąć na nasze samopoczucie czy organizm - biologia kontra zegarek,
- dla osób, które prowadzą usystematyzowany tryb życia zmiana czasu może być uciążliwa - będą potrzebować kilku dni, by się przystosować,
- ewentualne zmiany i utrudnienia w transporcie.
Z kolei zdaniem dr n. med. Doroty Wołyńczyk-Gmaj, psychiatry i specjalisty ds. zaburzeń snu, nauka nie jest jednoznaczna w kwestii wpływu zmiany czasu na zdrowie.
- Badania są prowadzone na różnych grupach, w różnych krajach leżących na różnych szerokościach geograficznych i różne są metodologie tych badań. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, jak zmiana wpływa na stan zdrowia człowieka - podkreśliła.
REKLAMA
PAP/tvn24.pl/spidersweb.pl/dziennikzachodni.pl
pb
REKLAMA