Trwa wideoszczyt UE. Szczepienia jednym z najważniejszych tematów
Rozpoczął się unijny wideoszczyt poświęcony głównie szczepieniom przeciw COVID-19. Przywódcy krajów członkowskich mają między innymi rozmawiać na temat decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej rozszerzenia zakazu eksportu szczepionek poza Unię. Premier Mateusz Morawiecki chce mówić o prześladowaniach Polaków na Białorusi. Wieczorem przewidziano łączenie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.
2021-03-25, 14:22
Jednym z kluczowych problemów w Unii obecnie jest słabe tempo szczepień i kłopoty z dostawami preparatów przeciw COVID-19 na czas. Dlatego Komisja zaostrzyła kontrole eksportu szczepionek poza Unię co może uderzyć w Brytyjczyków.
Powiązany Artykuł
Zakaz eksportu szczepionek AstraZeneki z UE do Wlk Brytanii? "Irytacja UE jest naprawdę duża"
Wielka Brytania ma wyższy poziom zaszczepienia niż Wspólnota, od której dostaje preparaty, ale sama nie wyeksportowała jeszcze ani jednej dawki do Unii. Stąd pomysł, by przyblokować eksport właśnie na Wyspy. Niektóre unijne kraje boją się jednak wojny szczepionkowej i odwetu ze strony Londynu.
- Wideoszczyt Unii Europejskiej. W czwartkowych rozmowach ma uczestniczyć Joe Biden
- Unia Europejska nakłada sankcje na Chiny za łamanie praw mniejszości ujgurskiej
- Zakaz eksportu szczepionek, współpraca z USA. Dziś specjalny wideoszczyt UE
Posłuchaj
Raport dotyczący szczepień
Powiązany Artykuł
"Czas przejść od słów do czynów". Premier na łamach Politico zaapelował ws. szczepionek
Z zestawienia Komisji wynika również, że w pierwszym kwartale unijne kraje mają otrzymać ponad 100 milionów dawek szczepionek. 66 milionów dawek od konsorcjum BioNTech i Pfizer, 10 milionów Moderny, oraz 30 milionów dawek AstraZeneki. Przy czym ta ostatnia firma dostarczy w pierwszym kwartale zaledwie jedna czwartą z obiecanej puli. Komisja poinformowała też, że od grudnia Unia wyeksportowała do państw trzecich 77 milionów dawek.
REKLAMA
Komisja w ten sposób odpowiada na zarzuty Wielkiej Brytanii dotyczące "nacjonalizmu szczepionkowego". Są one formułowane w związku z decyzją Brukseli o zaostrzeniu kontroli eksportu szczepionek poza Unię, co w praktyce ma oznaczać zablokowanie wywozu preparatów do krajów, które mają wyższy poziom zaszczepienia niż Wspólnota i które nie stosują zasady wzajemności. To oznacza uderzenie w Wielką Brytanię, bo ona ma wyższy odsetek zaszczepionych niż Unia, otrzymała od niej 10 milionów dawek, natomiast sama do Wspólnoty nie wyeksportowała ani jednej dawki.
- "Jest bardzo źle". Prof. Gut o wzroście zakażeń koronawirusem
- "Nie możemy opuszczać gardy". Prof. Boroń-Kaczmarska o walce z koronawirusem
Tematy wideoszczytu
Oprócz zaplanowanych punktów do dyskusji jak pandemia, czy relacje z Turcją, przywódcy mogą poruszyć tematy na których im zależy.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Relacje Unii Europejskiej z USA
Premier Mateusz Morawiecki ma mówić o sytuacji na Białorusi i prześladowaniach Polaków w tym kraju. - Polacy mieszkający na Białorusi są brani jako zakładnicy reżimu prezydenta Łukaszenki. Dlatego dziś podczas Rady Europejskiej ten temat bardzo jednoznacznie podniosę - mówił dziś szef rządu.
Po zakończeniu dyskusji na zaplanowane i bieżące tematy unijni przywódcy połączą się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Od kilku dni w Brukseli jest amerykański sekretarz stanu Antony Blinken, który zapewnił europejskich sojuszników o chęci podtrzymania ścisłych więzi transatlantyckich.
jbt/Beata Płomecka
REKLAMA