Emotikony – język obrazkowy, który istnieje już od dwóch wieków

Pierwsze emotikony – czyli ideogramy służące do wyrażania emocji – zostały stworzone już w XIX wieku, natomiast w Internecie znalazły się w latach 80. XX wieku. Obecnie użytkownicy portali społecznościowych chętniej używają emoji, ponieważ te nie ograniczają się jedynie do popularnych "minek", a obejmują więcej znaków – w tym także wizerunki zwierząt, roślin, przedmiotów czy nawet miejsc.

2023-03-30, 05:34

Emotikony – język obrazkowy, który istnieje już od dwóch wieków
Emotikony. Foto: PixelChoice/shutterstock

Starsze od komputerów

Przyjmuje się, że początek istnienia emotikonów wiąże się z artykułem opublikowanym 30 marca 1881 roku w amerykańskim satyrycznym magazynie "Puck". Pojawiły się w nim wówczas projekty czterech "minek" – zadowolonej, smutnej, obojętnej i zdziwionej.

Emotikony były wydrukowane w formie pionowej, a ponadto miały nie tylko nosy, lecz także brwi. Były więc zbyt skomplikowane, aby wejść do stałego użytku.


Emotikony opublikowane na łamach czasopisma "Puck"
Emotikony opublikowane na łamach czasopisma "Puck"

Po raz pierwszy natomiast w przestrzeni internetowej emotikony zostały użyte 19 września 1982 roku o godzinie 11.44 przez amerykańskiego informatyka i wykładowcę Carnegie Mellon University Scotta Fahlmana. Mężczyzna, podczas wymiany e-maili z kolegami z uczelni, zaproponował używanie ideogramu symbolizującego uśmiech - ":-)" - do oznaczania żartów.

I tak emotikon stał się stałym elementem wewnętrznej korespondencji pracowników naukowych uczelni, a później bardzo szybko zdobył popularność również w innych szkołach. Wówczas też zaczęły powstawać coraz to nowe ideogramy – na przykład zdziwiona bądź szeroko uśmiechnięta "minka".

REKLAMA

Ideogramy "bez nosów"  - ":)" - pojawiły się natomiast prawdopodobnie w latach 90. XX wieku - użytkownikom telefonów komórkowych było łatwiej pominąć myślnik podczas szybkiego pisania wiadomości tekstowej.

Prawie 400-letnia historia

Niewykluczone, że emotikony są jednak starsze, niż to podaje wersja wydarzeń związana z magazynem "Puck". 

 Notariusz Jan Ladislaides ze słowackiego Trenczyna w 1635 roku stawiał "buźki" na dokumentach potwierdzających zgodność finansów miasta z tym, co Habsburgowie sobie życzyli. Jeżeli wszystko się zgadzało, to rysował uśmiechniętą buzię, jeżeli nie, to smutną  opowiadał Andrzej Pająk z portalu "Crazy nauka" na antenie Polskiego Radia.

Posłuchaj

Historię emotikonów przedstawiał Andrzej Pająk z portalu "Crazy Nauka" w rozmowie z Romanem Czejarkiem. Audycja "Cztery pory roku". (PR, 19.09.2019) 5:02
+
Dodaj do playlisty

Nie jest to jednak jedyny przykład użycia emotikonu w XVII wieku. Robert Herrick w swoim poemacie "To Fortune" w 1648 roku zawarł zdanie "Tumble me down, and I will sit, Upon my ruins, (smiling yet:)". Historycy spierają się, czy "uśmieszek" jest jedynie błędem w druku, czy też artysta – znany ze swojego humorystycznego podejścia do życia – celowo dodał go do wiersza.

REKLAMA

Równie duże wątpliwości budzi historia związana z transkrypcją mowy Abrahama Lincolna. 7 sierpnia 1862 roku na łamach gazety "Times" ukazał się artykuł będący zapisem wystąpienia ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. W nim też znalazło się zdanie "[…] but it is also true that there is no precedent for your being here yourselves, (applause and laughter ;) […]". Także w wypadku tego wydarzenia nie ma konsensusu co do tego, czy symbol dodano do tekstu celowo, czy przypadkiem.

Narodziny emoji

Obecnie emotikony nie są już tak popularne – zostały wyparte przez emoji, które obejmują znacznie więcej znaków i nie ograniczają się jedynie do wyrażania emocji.

Emoji powstały w 1999 roku za sprawą Shigetaka Kurita. Artysta pracował wówczas dla firmy DOCOMO, głównego operatora telefonii komórkowej w Japonii, i za cel postawił sobie stworzenie szeregu znaków, które w prosty, zwięzły sposób przekazywałyby informacje. I tak zamiast opisywać pogodę, użytkownik telefonu mógłby wysłać jedno bądź dwa emoji.

Andrzej Pająk w audycji "Lato z Radiem" wspominał ponadto, że nowe symbole miały ułatwić przekazywanie intencji twórcy wypowiedzi. W ten sposób wiadomości nabrały charakteru i zaczęły przypominać rozmowy.

REKLAMA

Posłuchaj

Andrzej Pająk o historii emotikonów (Lato z Radiem/Jedynka) 12:38
+
Dodaj do playlisty

Pierwszy projekt artysty zawierał prawie dwieście różnych piktogramów, w tym serduszka, znaki zodiaku, bałwana, telewizor, piwo, hamburgera czy samochód.

Rozpowszechnienie emoji poza Japonią wiąże się jednak z rokiem 2011, gdy Apple wprowadził je do telefonów iPhone. Niedługo później symbole zostały także dodane do urządzeń z systemem Android. Od tego momentu zasób emoji stale się rozrasta, a niektóre znaki nabrały podwójnego znaczenia. I tak piktogram awokado oznacza owoc, jednak może być używany także przez osoby, które chcą podkreślić, że mają zdrową, często wegańską bądź wegetariańską dietę.

jb

Źródła:

REKLAMA

Britney Fitzgerald, Did Abraham Lincoln pioneer emoticons? 1862 speech may offer clues, Huffpost.com, https://www.huffpost.com/entry/abraham-lincoln-emoticons_n_1893411, data dostępu: 29.03.2021.

Arielle Pardes,The WIRED guide to emoji, Wired, https://www.wired.com/story/guide-emoji/, data dostępu: 29.03.2021.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej