Represje Polaków na Białorusi. Ekspert: to jak dotąd najbardziej agresywny autorytaryzm w wydaniu Łukaszenki

 - Z takim autorytaryzmem na Białorusi jak teraz nie mieliśmy wcześniej do czynienia. Autorytaryzm, podobnie jak inne ustroje, ma różne odcienie. Teraz mamy, jak dotąd, jego najbardziej agresywną odmianę - powiedział w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

2021-03-30, 16:46

Represje Polaków na Białorusi. Ekspert: to jak dotąd najbardziej agresywny autorytaryzm w wydaniu Łukaszenki
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Review News

Andżelikę Borys i troje innych liderów Związku Polaków na Białorusi przewieziono do stołecznego aresztu "Waładarka". Polscy aktywiści zostali zatrzymani w związku z zarzutami białoruskiej Prokuratury Generalnej dotyczącymi obchodów upamiętniających polskie podziemie niepodległościowe, w tym Żołnierzy Wyklętych.

Powiązany Artykuł

Andrzej Talaga 1200.jpg
Talaga: wspólnota międzynarodowa straciła zdolność naciskania na Aleksandra Łukaszenkę

- To nie jest pierwszy atak na struktury mniejszości polskiej, czyli organizację. Na szczęście władze białoruskie nie prowadzą jeszcze takiej polityki czystek etnicznych przeciwko wszystkim Polakom na Białorusi - powiedział Kamil Kłysiński.

Jak podkreślił gość audycji, reżim próbuje przetrwać, więc atakuje też organizacje polskie na Białorusi, które są od niego niezależne. - Chce je w pełni wziąć pod kontrolę i przy okazji dokończyć proces, który właściwie prowadzony jest od lat, czyli znacząco zredukować polskie szkolnictwo na Białorusi, aby było naprawdę marginalne i żeby jak najmniej osób uczyło się polskiego poza kontrolą władz białoruskich - dodał.


Posłuchaj

Kamil Kłysiński o sytuacji Polaków na Białorusi ("Temat dnia/Gość PR24") 25:33
+
Dodaj do playlisty

- Na szczęście dla Polaków i innych osób niezgadzających się z Łukaszenką on jeszcze nie doszedł do poziomu Stalina. Nie jest sekretem, że władze białoruskie stosują aplikację, która rozpoznaje twarze, przy pomocy technik audiowizualnych mogą identyfikować tych ludzi. To było stosowane podczas demonstracji. Tak samo teraz, kiedy wchodzi do danego biura, szkoły społecznej czy do siedziby Związku Polaków specjalna grupa operacyjna prokuratury i komitetu śledczego, tam też pozyskują w ten sam sposób informacje, które będą wykorzystywane do sformułowania aktów oskarżeń - podsumował ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel 

REKLAMA

Gość: Kamil Kłysiński (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 30.03.2021

Godzina emisji: 14.33

kmp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej