Znamy prognozę Banku Światowego dla Polski na ten i przyszły rok. Dane zaskakują

Polska gospodarka może w 2021 r. rozwijać się w tempie 3,3 proc. - przekazał w środę Bank Światowy. Po umiarkowanym wzroście w tym roku, w przyszłym gospodarka przyspieszy do 4,2 proc., po części dzięki odbiciu popytu wewnętrznego, głównie w obszarze inwestycji - prognozują eksperci Banku.

2021-03-31, 13:11

Znamy prognozę Banku Światowego dla Polski na ten i przyszły rok. Dane zaskakują
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Patryk Kosmider

"Pomimo odrodzenia się pandemii pod koniec 2020 r. i ostatnich wzrostów nowych zachorowań, koniunkturę wspierać będzie odreagowanie w handlu w strefie euro, poprawa nastrojów i odbicie konsumpcji prywatnej, tak wynika z opublikowanego w środę raportu na temat sytuacji gospodarczej w regionie Europy i Azji Środkowej" - twierdzą eksperci Banku Światowego.

Jak przypominają analitycy banku, oczekiwany obecnie wzrost w 2021 r. jest "nieco słabszy niż prognozowano w październiku (3,5 procent), co wynika z większej niepewności wokół pandemii COVID-19 oraz procesu szczepień w Europie".

Powiązany Artykuł

bank światowy1200.jpg
"Polska polityka pieniężna elementem ożywienia w Europie". Znamy nowe prognozy Banku Światowego

Rok 2022 czasem powrotu do normalności? 

Eksperci Banku Światowego prognozują również, że po umiarkowanym wzroście w 2021 r., gospodarka przyspieszy do 4,2 procent w 2022 r., czyli bardziej niż spodziewano się poprzednio (3,4 procent), po części dzięki odbiciu popytu wewnętrznego, głównie w obszarze inwestycji.

- Choć PKB Polski spadł w 2020 r. po raz pierwszy od 30 lat, to polska zdywersyfikowana gospodarka okazała się jedną z najbardziej odpornych na pandemię COVID-19 w Europie - powiedział cytowany w komunikacie przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Marcus Heinz.

REKLAMA

Podkreślił, że w krótkim okresie dużym wyzwaniem jest dalsze wspieranie tych branż, które zostały najbardziej dotknięte pandemią, dbając jednocześnie o równowagę i przejrzystość w zarządzaniu finansami publicznymi.

- Polska wciąż musi wzmacniać swoje instytucje, aby przygotować się na nową falę środków unijnych, z których duża część będzie przeznaczona na niskoemisyjne i zielone projekty - dodał Heinz.

Powiązany Artykuł

 Christine Lagarde MFW 1200.jpg
MFW: wzrost PKB świata zależy od powodzenia globalnej akcji szczepień

Co z gospodarkami krajów "wschodzących"?

Bank Światowy oczekuje również, że gospodarki rozwijające się w regionie Europy i Azji Środkowej osiągną w 2021 r. wzrost na poziomie 3,6 procent i przyspieszą do 3,8 procent w przyszłym roku, kiedy skutki pandemii będą stopniowo wygasać, a handel i inwestycje przyspieszą.

"Z powodu pandemii część gospodarek w regionie może powrócić do poziomów sprzed pięciu lat, jeśli chodzi o poziom dochodu na głowę. Ponadto wzrośnie też ubóstwo, głównie z powodu większego bezrobocia. Pomimo spodziewanego odbicia koniunktury, wzrost PKB na głowę w regionie będzie wolniejszy, niż wskazywałyby na to trendy sprzed pandemii" - napisano w obszernej analizie Banku Światowego.

REKLAMA

PAP/PR24/DoS/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej