Elektroniczna ewidencja TAX FREE uszczelni system podatkowy. Jest projekt rozporządzenia
Projektowane rozporządzenie ministra finansów określi elementy, które powinna zawierać elektroniczna ewidencja prowadzona w systemie TAX FREE. W opinii Ministerstwa Finansów, regulacja przyczyni się do uszczelniania systemu podatkowego.
2021-04-02, 16:20
Celem projektu jest wykonanie upoważnienia zawartego w ustawie o VAT w związku z wprowadzonymi rozwiązaniami dotyczącymi systemu zwrotu podatku podróżnym (TAX FREE) – napisano w uzasadnieniu.
Projekt – jak wyjaśniono – określa elementy, które powinna zawierać ewidencja prowadzona przez sprzedawcę w elektronicznym systemie TAX FREE zamieszczonym na platformie PUESC. Wpisom w ewidencji podlegać będą dane o sprzedaży towarów dokonanych przez sprzedawcę podróżnym zawarte w wystawionych w elektronicznych systemie TAX FREE dokumentach TAX FREE oraz dane o wysokości zwrotu podatku VAT wypłaconego podróżnym przez sprzedawcę.
Powiązany Artykuł
Do kiedy firmy mogą rozliczyć CIT ? Znamy termin podany przez resort finansów
Ograniczenie nieprawidłowości w rozliczaniu VAT
Resort finansów tłumaczy, że elektroniczna ewidencja prowadzona w systemie TAX FREE będzie stanowiła kompletny rejestr wszystkich wystawionych przez sprzedawcę dokumentów TAX FREE, uzupełniany przez sprzedawcę o dane dotyczące wysokości zwrotu podatku VAT wypłaconego podróżnym oraz – w przypadku wywozu przez podróżnego towarów zakupionych u danego sprzedawcy przez inne niż polskie przejścia graniczne – również o dane dotyczące potwierdzenia wywozu tych towarów.
"Oceniając wpływ projektowanych przepisów rozporządzenia na mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, należy wskazać, że wprowadzenie regulacji jest elementem uszczelniającym system podatkowy, co ograniczy nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT i przyczyni się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców" – zapewnia ministerstwo w uzasadnieniu projektu.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Jakie będą podatki przyszłości? Wiceminister finansów: globalizacja i nowe technologie wymuszą zmiany
Rozporządzenie skorelowane z nowelizacją ustawy
Według resortu proponowane rozwiązanie pozwoli też ograniczyć działania podatników zaangażowanych w nieuczciwą działalność, a tym samym przyczyni się do ograniczenia nieuczciwej konkurencji.
Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. – jest to data skorelowana z datą wejścia w życie nowelizacji ustawy o VAT oraz prawa bankowego, wprowadzającej zmiany w przepisach regulujących system zwrotu podatku VAT podróżnym.
PolskieRadio24.pl, PAP, DoS
REKLAMA
REKLAMA