"Naczynie na Boga, służące człowiekowi". Niezwykłe znaczenie monstrancji
- Jako naczynie, w którym jest sam Bóg, monstrancja jest najbardziej niezwykłym naczyniem i niezwykłą pracą, jaką można wykonać - mówili w Polskim Radiu 24 Mariusz i Kamil Drapikowscy, twórcy sztuki sakralnej. - Ona jest naczyniem na Boga, ale ma też służyć człowiekowi, otwierać jego serce na tę prawdę, że On jest - mówili . Gościem Polskiego Radia 24 był także o. Paweł Solecki z zakonu braci mniejszych konwentualnych, który przypomniał religijne znaczenie Wielkiej Soboty.
2021-04-03, 08:10
Wielka Sobota to czas wyciszenia, czekania na Zmartwychwstanie i czas kiedy nawiedzamy Boże Groby. Oprócz tego, że przychodzimy poświęcić pokarmy na wielkanocny stół, to jest to też czas na modlitwę przy Bożym Grobie. Wiara w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w konsekrowanej Hostii rozbudzała pragnienie adoracyjnego wpatrywania się w nią. Z tego pragnienia wynikły też Adoracje Najświętszego Sakramentu, także te które odbywają się na całym świecie właśnie w Wielką Sobotę. także o monstrancjach - niezwykłych naczyniach, które są w centrum każdego Bożego Grobu.
Powiązany Artykuł
"Czas ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa". Dziś Wielka Sobota
"Przygotowanie do eksplozji światła"
- Wielka Sobota to w przebiegu całego Triduum Paschalnegpo dzień wyjątkowy, kiedy w Kościele nie jest sprawowana żadna liturgia - wskazał w rozmowie z Polskim Radiem 24 o. Paweł Solecki z zakonu braci mniejszych konwentualnych. - W Kościele, Wielka Sobota to dzień wielkiej ciszy. Oddajemy wtedy cześć Panu Jezusowi w grobie, wokół którego koncentruje się nasza modlitwa - podkreślał zakonnik. Jak mówił, nawiedzając Groby Boże w kościołach, należy pamiętać, że jest tam Chrystus, nie zaś skupiać się wyłącznie na formie i pomyśle na dany grób.
Czytaj także:
- Abp Jędraszewski: Chrystus na krzyżu jest zwycięski
- Święconka. Tysiące lat tradycji w jednym koszyku
Gość sobotniej porannej audycji opowiadał także, że Jezus "łączy tajemnicę wieczernika w Wielki Czwartek, tajemnicę Krzyża w Wielki Piątek i tajemnicę Nocy Paschalnej, która następuje po Wielkiej Sobocie". - Ta Cisza Wielkiej Soboty to przygotowanie do eksplozji światła, eksplozji mocy Chrystusa, wstającego z grobu w Noc Paschalną - wskazał.
"Naczynie na Boga, otwierające serce człowieka"
Ze światłem Wielkiej Soboty związana jest także obecna forma monstrancji. Jednak, nie zawsze miały one kształty podobne do znanych współcześnie. Jak mówili w Polskim Radiu 24 Mariusz i Kamil Drapikowscy, twórcy sztuki sakralnej, "pierwsze monstrancje powstały ze znaku krzyża". - To krzyż był wystawiany i adorowany - wskazywali.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Abp Gądecki: świat bez krzyża byłby światem bez nadziei
Rozmówcy "Tematu dnia" podkreślali także, że monstrancja - jako naczynie - w gotyku miała formę architektoniczną. Przypominała kościół, chciano bowiem pokazać Chrystusa w jego domu, czyli w kościele. W Baroku zaś, forma monstrancji stawała się bardziej organiczna - jak drzewo życia, w centrum którego jest Jezus, by wreszcie pokazać monstrancję i Chrystusa jako źródło światła. Współcześnie zaś monstrancje przyjmują różne kształty i formy. - Piękne są te, w których nie jest zgubiony Pan Jezus, kiedy nie adorujemy bogactwa monstrancji, a wyeksponowany jest Chrystus - przekonywali rozmówcy Polskiego Radia.
Goście "Tematu dnia" zwracali także uwagę, że do monstrancji nie powinno się podchodzić jak do każdego zwykłego naczynia, a raczej jak do "współczesnej Arki Przymierza". - Jako naczynie, w którym jest sam Bóg, jest najbardziej niezwykłym naczyniem i niezwykłą pracą, jaką można wykonać - podkreślali. Praca przy monstrancji przypomina ich zdaniem malowanie ikon i "powinna być poprzedzona modlitwą, refleksją o tym, komu ma owa monstrancja służyć". - Ona jest naczyniem na Boga, ale ma też służyć człowiekowi, otwierać jego serce na tę prawdę, że On jest - podkreślono.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Sylwia Sułkowska
Goście: o. Paweł Solecki (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych), Mariusz i Kamil Drapikowscy (twórcy sztuki sakralnej)
Data emisji: 3.04.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 7.06
mbl
REKLAMA