Szykują się drobne, ale ważne zmiany w programie Dobry Start. Sprawdź, czego dotyczą

Będą zmiany w programie Dobry Start, zwanym też 300+. Rząd przyjął projekt rozporządzenia, który przewiduje składanie wniosków o to świadczenie wyłącznie w formie elektronicznej, a przekazywanie pieniędzy wyłącznie na konto, a nie w gotówce. Trzecia zmiana dotyczy organu obsługującego – nie będą to już gminy ani powiaty, lecz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

2021-04-13, 11:41

Szykują się drobne, ale ważne zmiany w programie Dobry Start. Sprawdź, czego dotyczą
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: shutterstock/surasaki

Posłuchaj

Szykują się drobne, ale ważne zmiany w programie Dobry Start. Sprawdź, czego dotyczą (Aleksandra Tycner/PR1) 1:59
+
Dodaj do playlisty

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski zapewnia, że systemy informatyczne Zakładu są gotowe do obsługi programu Dobry Start. Przypomina, że ZUS ma doświadczenie w realizacji podobnych projektów - w przeszłości były to m.in. Polski Bon Turystyczny i dodatek solidarnościowy. Paweł Żebrowski podkreśla, że w ostatnim czasie ZUS postawił na automatyzację i cyfryzację, co znacznie przyspieszyło pracę.

Powiązany Artykuł

malag 122.jpg
Marlena Maląg: mamy zabezpieczone środki na realizację programów społecznych

Zmiana może przynieść oszczędności

- Wyprawka 300+ to narzędzie powszechne i zmiana podmiotu, który będzie dokonywał wypłat nie stanowi szczególnego problemu ani organizacyjnego, ani żadnego innego z punktu widzenia gmin – uważa Remigiusz Górniak, wiceburmistrz Sulejówka. Jak dodaje, zmiany mogą pozwolić samorządom na oszczędzenie części pieniędzy.

Resort rodziny i polityki społecznej szacuje, że przez dziesięć lat oszczędności z tytułu tych zmian wyniosą około pół miliarda zł. Rozporządzenie rządu ma być przyjęte jeszcze w tym kwartale.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej