Transformacja energetyczna. Artur Soboń: farmy wiatrowe na Bałtyku są rentowne
- Tam, gdzie mamy do czynienia z biznesem rentownym, przy tym systemie wsparcia, które zapewniliśmy, zainteresowanie inwestorów prywatnych musi być duże. Cieszy mnie to, że pośród tych liderów jest PGE - powiedział o planowanych inwestycjach w ramach transformacji energetycznej Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
2021-04-15, 13:29
Forum 590 to cykl debat na ważne dla polskich przedsiębiorców tematy. Kolejne spotkanie z tego cyklu dotyczyć będzie morskiej energetyki wiatrowej. Wydarzenie odbywa się w czwartek, w formule online. Biorą w nim udział przedstawiciele administracji publicznej, firm energetycznych, przedsiębiorców oraz instytucji branżowych. Pierwsze farmy wiatrowe na Bałtyku mają powstać w 2025 roku.
Powiązany Artykuł
Forum 590: morska energetyka wiatrowa – szanse i zagrożenia dla polskich firm
"Rentowny biznes"
Pytany o udział polskich przedsiębiorstw w planowanej inwestycji w farmy wiatrowe, Artur Soboń powiedział, że tego rodzaju operacja cieszy się dużym zainteresowaniem i mają w nim udział także polskie spółki. - Tam, gdzie mamy do czynienia z biznesem rentownym, a przy tym systemie wsparcia, które zapewniliśmy, zainteresowanie inwestorów prywatnych musi być duże. Cieszy mnie to, że pośród tych liderów jest PGE - powiedział.
Czytaj także:
REKLAMA
- Energia odnawialna. Ireneusz Zyska: pierwsze instalacje farm wiatrowych na Bałtyku w 2025 roku
- Coraz więcej energii z wiatru. Do zagospodarowania jeszcze ogromne możliwości na Bałtyku
Gość Polskiego Radia 24 odniósł się także do efektu rozmów z przedstawicielami górnictwa i zmiany źródeł pozyskiwania energii. - Rozmowy z przedstawicielami sektora górniczego są na finiszu. Zostało nam naprawdę niewiele. Jutro będziemy rozmawiać o indeksacji wynagrodzeń, czyli o formie gwarantowane wzrostu wynagrodzeń, gdzie część środków będzie pochodziła z pomocy publicznej - powiedział.
- Jeśli mówimy o nowych kopalniach produkujących węgiel koksujących i nietraktujących go jako paliwo, a surowiec dla przemysłu, to jest to inna sytuacja. Wszystko zależy także o rentowności danych kopalń. Przy rosnących cenach certyfikatów CO2 planowanie interesów związanych z węglem jest karkołomne - dodał.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: Artur Soboń (sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych)
Data emisji: 15.04.2021
Godz. emisji: 13:06
dz
REKLAMA
REKLAMA