Superliga stała się faktem. Dwanaście piłkarskich potęg zmienia historię futbolu
Powstanie piłkarskiej Superligi, które od dłuższego czasu rozgrzewało kibiców futbolu, w niedzielę stało się faktem. Dwanaście wielkich klubów zdecydowało się założyć nowe rozgrywki dla absolutnej elity. I z pewnością będzie to miało ogromne konsekwencje dla całej dyscypliny, co od razu pokazały protesty UEFA, FIFA i kibiców.
2021-04-19, 07:05
Dwanaście słynnych europejskich klubów ogłosiło powstanie piłkarskiej Superligi. W tym gronie są: włoskie - AC Milan, Inter Mediolan i Juventus; angielskie - Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United i Tottenham; oraz hiszpańskie - Atletico Madryt, FC Barcelona i Real Madryt.
Udziału w niej odmówiły Bayern Monachium i Borussia Dortmund oraz PSG.
Mają do nich dołączyć jeszcze trzy kluby, które będą mieć status założycieli. W sumie w rozgrywkach uczestniczyć ma dwadzieścia klubów - piętnastu założycieli i pięć drużyn, które rokrocznie będą się kwalifikować na podstawie osiągnięć z poprzedniego sezonu.
Mecze mają odbywać się w środku tygodnia, a kluby uczestniczące w Superlidze nadal mają występować w ligach krajowych, zachowując tradycyjny krajowy kalendarz meczów. Rozgrywki ruszać mają zawsze w sierpniu, choć roku rozpoczęcia pierwszego sezonu jeszcze nie podano (w mediach spekulowano, że będzie to rok 2024).
REKLAMA
Drużyny podzielone będą na dwie dziesięciozespołowe grupy, grające mecze u siebie i na wyjeździe. Trzy zespoły z każdej z grup automatycznie kwalifikować się będą do ćwierćfinałów. Ekipy z miejsc czwartych i piątych zagrają baraże o pozostałe miejsca w ćwierćfinałach. W ćwierćfinałach i półfinałach będą rozgrywane dwumecze. Finał w formie jednego spotkania odbywać się ma na neutralnym terenie.
Pierwszym prezesem Superligi został prezydent Realu Madryt Florentino Pérez. Nowy projekt ma - zdaniem właścicieli - generować miliardowe zyski, dużo wyższe niż dotychczasowe międzynarodowe europejskie rozgrywki.
REKLAMA
Zanim jeszcze zainteresowane kluby wydały komunikat, swoje zdanie w tej sprawie przedstawiły we wspólnym oświadczeniu: Europejska Unia Piłkarska (UEFA) oraz władze związków krajowych i lig Hiszpanii, Anglii i Włoch.
Ogłoszono w nim, że kluby, które będą występować w Superlidze zostaną wykluczone z rozgrywek na poziomie krajowym, europejskim i światowym, a ich zawodnicy mogą zostać pozbawieni możliwości występu w drużynach narodowych.
W mediach pojawiały się też informacje, że UEFA na drodze sądowej może domagać się od klubów-założycieli Superligi odszkodowania w wysokości 50-60 milionów euro.
- Puchar Anglii: Chelsea pierwszym finalistą. "The Blues" pokonali City, ale mecz rozczarował
- Liga rosyjska: kolejna bramka Grzegorza Krychowiaka. Pomocnik reprezentacji Polski imponuje skutecznością
- Ligue 1: asysta Arkadiusza Milika i cenna wygrana Olympique'u Marsylia. Zdecydował gol w końcówce
- Ekstraklasa: Legia zdecydowanym liderem, Pogoń wciąż w grze o tytuł - TERMINARZ, WYNIKI, TABELA
REKLAMA