Wzrost czytelnictwa w Polsce. Takiego wyniku nie było od sześciu lat
42 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku - tak wynika z raportu za ubiegły rok opublikowanego dziś przez Bibliotekę Narodową. To najlepszy wynik od sześciu lat.
2021-04-21, 13:56
- Mamy powody do ostrożnego optymizmu. W ciągu roku zanotowaliśmy 3-procentowy wzrost czytelnictwa w Polsce, w skali dwóch lat to jest 5 procent. Możemy zatem powiedzieć, że negatywny, spadkowy trend czytelnictwa w Polsce się zatrzymał - podkreślił dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.
Posłuchaj
Raport wskazuje też na duży wzrost książek kupowanych przez Polaków na prezenty. - To oznacza, że książka wróciła na listę prestiżowych prezentów: uważamy, że książka jest czymś, co możemy podarować innym, sami otrzymujemy i coraz częściej czytamy właśnie książki, które sami otrzymaliśmy - powiedział Tomasz Makowski.
Powiązany Artykuł
Sztuka przekładu. "Tłumacz pisze cudzą książkę, starając się nie napisać własnej"
Według raportu, czytanie książek częściej i chętniej praktykuje się w formie papierowej niż cyfrowej. Jako podstawowe źródła pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (45%, wzrost o 4%), pożyczenie od znajomego (32%, spadek o 3%) i prezent (34%, wzrost o 3%). Na następnych pozycjach znalazło się wypożyczenie z bibliotek (23%) i własny księgozbiór (20%). Zauważalny jest relatywnie wysoki odsetek czytelników korzystających z książek udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej (28%).
REKLAMA
Posłuchaj
Najczęściej czytana jest tak zwana "literatura sensacyjno-kryminalna", popularna, ale też biografie, wspomnienia i książki historyczne dotyczące XX wieku. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na swojej stronie podkreśliło, że wspieranie rozwoju czytelnictwa jest jednym z priorytetów resortu.
Powiązany Artykuł
"Wiersze w mieście" - poezja buduje wspólnotę
Projekt "Mała książka - wielki człowiek" przynosi efekty
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, profesor Piotr Gliński zwrócił uwagę, że rozbudzanie zainteresowań czytelniczych jest ważne już od najmłodszych lat. Temu służy między innymi realizowany od kilku lat projekt "Mała książka - wielki człowiek", który przybliża najmłodszym bogactwo i piękno literatury, wspierając ich rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny.
Na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 z budżetu państwa ma zostać przekazane o 180 mln więcej w stosunku do poprzedniej odsłony. - Rozbudowujemy i modernizujemy biblioteki, wspieramy wydawanie wartościowych pozycji literackich - polskich i tłumaczeń. Te wszystkie działania przyczyniają się do tego, że mamy dziś powody do ostrożnego optymizmu - mówił Piotr Gliński.
REKLAMA
Zwrócił uwagę, że nie oznacza to jednak, iż można spocząć na laurach. - Wręcz przeciwnie, widzimy wyraźnie, ile jeszcze pracy nas czeka w obszarze promowania czytelnictwa, rozbudzania mody na czytanie. Natomiast te wyniki wskazują, że nasze działania mają sens i przynoszą efekty - podkreślił wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, profesor Piotr Gliński.
- "Rzeki płyną, jak chcą" - nowa powieść Ałbeny Grabowskiej
- "Emancypantki" Bolesława Prusa nową pozycją na kanale "Radiobook" [POSŁUCHAJ]
- Książka "Metoda czarnej skrzynki", czyli nauka na własnych błędach
Dodał, że w ciągu ostatnich sześciu lat MKDNiS uratowały przed likwidacją dwa bardzo ważne polskie wydawnictwa - Państwowy Instytut Wydawniczy oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne - które zostały przekształcone w państwowe instytucje kultury.
W 2019 roku minister kultury powołał Instytut Literatury, którego zadaniem jest wspieranie twórców literatury niekomercyjnej i który wydaje pozycje z zakresu wysokoartystycznej prozy i poezji polskiej i światowej.
REKLAMA
nt
REKLAMA