Projekt o tzw. psiej emeryturze przyjęty przez rząd. Dotyczy zwierząt w formacjach mundurowych
Projekt ustawy o tzw. "psiej emeryturze" został przyjęty przez rząd. Nowe rozwiązanie przygotowane przez MSWiA ma uregulować status zwierząt w formacjach mundurowych i pomóc opiekunom czworonogów odchodzących ze służby.
2021-04-21, 19:16
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży powiedział Polskiemu Radiu, że ustawa obejmie zwierzęta we wszystkich służbach mundurowych, nie tylko tych podległych jego resortowi.
Powiązany Artykuł
Prawa zwierząt - dlaczego są takie ważne?
Jak zaznaczył wiceszef MSWiA, do tej pory funkcjonariusze, opiekujący się zwierzętami po wycofaniu ich ze służby, robili to na własną rękę, ponosząc dodatkowe koszty.
- Tu dochodzimy do sedna tego projektu, który między innymi wprowadza ekwiwalent w naturze bądź pieniężny na wyżywienie takich zwierząt. A także gwarantuje zwrot wszystkich kosztów ponoszonych przez opiekunów z tytułu opieki weterynaryjnej nad zwierzętami wycofanymi ze służby - wyjaśniał Błażej Poboży. Szczegółowe kwoty zostaną zapisane w rozporządzeniu do ustawy.
REKLAMA
- Lockdown z psem i kotem. Jak to się może skończyć?
- Ks. prof. Kobyliński: zwierzęta też są stworzeniami Pana Boga
- Projekt grupy Tauron "Jeż MegaZwierz". Ponad 50 "tuptusiów" odzyskało zdrowie
Obecni "emeryci" objęci projektem
Powiązany Artykuł
Wspólnoty i rodziny, przyjaźnie i zazdrości - ludzkie oblicza zwierząt
Wiceminister Błażej Poboży podkreślił również, że przepisami będą mogły zostać objęte zwierzęta, które przeszły na "emeryturę" przed wejściem w życie ustawy. Będą o tym decydować komendanci służb na wniosek opiekunów.
- Zwierzęta wycofane ze służby będą pozostawały na stanie tych służb. To znaczy - jeśli chodzi o nadzór nad takim zwierzęciem, które zostało pozostawione dotychczasowemu opiekunowi. Los tego zwierzęcia będzie w pełni kontrolowany przez służbę, w której dane zwierzę służyło - mówił wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji.
Tylko w formacjach podległych MSWiA służy łącznie ponad 1200 psów i przeszło 60 koni. Według danych resortu, rocznie około 10 procent zwierząt przechodzi na "emeryturę".
REKLAMA
Teraz projekt ustawy trafi do Sejmu.
jbt
REKLAMA