Nowela ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej. Michałowski: lepiej późno niż wcale

Jeśli chodzi o tę ustawę z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, no to lepiej późno niż wcale. Ale ona niewiele wnosi do środowiska, dlatego że ludzie wyemigrowali, załatwili sobie nowe emerytury za granicą, poumierali. 50 proc. ludzi, którzy by się załapali, już dawno nie żyją - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Michałowski, komentując podpisaną przez prezydenta nowelizację ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej. Gośćmi debaty solidarnościowej byli także Jan Rulewski i Andrzej Rozpłochowski.

2021-04-24, 14:41

Nowela ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej. Michałowski: lepiej późno niż wcale
IPN przygotował szereg wydarzeń związanych z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Foto: Shutterstock.com/Marcin Michalczyk

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelę ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. To właśnie dzięki ich trudowi, ich walce my dziś możemy cieszyć się wolnością - powiedział prezydent podczas uroczystości. Nowelizacja ustawy wprowadza możliwość ubiegania się o uznanie za okres składkowy w rozumieniu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych okresu, w którym osoby uprawnione były pozbawione możliwości wykonywania swojego zawodu przed dniem 31 lipca 1990 r. na skutek represji politycznych za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce.

Powiązany Artykuł

prezydent 1200 pap.jpg
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej

Andrzej Michałowski, działacz gdańskiej Solidarności, opisał historię ubiegania się przez działaczy Solidarności o to, by przywrócono im godność. Jak wyjaśnił, wielu działaczy w okresie stanu wojennego trafiło do więzień albo było wyrzucanych z pracy dyscyplinarnie i później przez lata nie mogli znaleźć żadnej pracy, przez co dziś jako starsi ludzie często są pozbawieni elementarnych środków do życia. I, jak wyjaśnił, przez całe lata III RP nie było woli politycznej, by w tej sprawie coś zmienić. Dopiero działalność Jana Rulewskiego pomogła odmienić trudny los działaczy Solidarności.

- Natomiast jeśli chodzi o tę ustawę z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, no to lepiej późno niż wcale. Ale ona niewiele wnosi do środowiska, dlatego że ludzie wyemigrowali, załatwili sobie nowe emerytury za granicą, poumierali. 50 proc. ludzi, którzy by się załapali, już dawno nie żyją. Ta ustawa jest ograniczona progiem dochodowym. Bardzo niewielu ludzi się na tę ustawę załapie - mówił Andrzej Michałowski, na koniec dodając podziękowania dla Jana Rulewskiego, dzięki któremu w ogóle sprawa świadczeń dla działaczy Solidarności ruszyła.

Czytaj również:

Jan Rulewski, działacz Solidarności w Bydgoszczy, przyznał, że nie było ze strony władz - którakolwiek partia by nie rządziła - przyzwolenia na, spóźnione wszakże, "automatyczne rekompensaty nie tyle przywilejów, co z tytułu strat, jakie ponieśli". Działacz wyjaśnił też, na czym polega nowa ustawa podkreślając, że obowiązująca wcześniej ustawa zaliczała na poczet okresu składkowego czas pozostawania bez pracy z powodu represji, ale nie niosła za sobą skutków materialnych.

Powiązany Artykuł

maląg free twitter 1200 duda.jpg
"Przejaw najlepiej rozumianej sprawiedliwości społecznej". Maląg o ustawie dot. opozycji antykomunistycznej

- Ta ustawa była martwa w tym zakresie. I ta właśnie, kolejna już ustawa z sześciu, w których (przygotowaniu) brałem udział, wprowadza kapitał dorozumiewawczy, kapitał dla tych wszystkich, którzy z tej racji byli poza miejscem pracy i nie wnosili do systemu emerytalnego swojego kapitału - mówił Jan Rulewski.

Andrzej Rozpłochowski, działacz śląskiej Solidarności, stwierdził, że wszyscy ci, którzy walczyli o niepodległość i suwerenność Polski w latach 70. i 80. XX wieku, "przez cały okres III RP byli w pogardzie, byli odtrąceni". Dodał, że nieliczni tylko, ci, którzy stali się "renegatami i zdrajcami idei Solidarności" zostali beneficjentami nowego systemu.

REKLAMA

- Natomiast podstawowe masy, masy wolnościowe Solidarności, były w pogardzie. Ci ludzie odchodzili często w smutku, zapomnieniu, rozgoryczeniu, co było rzeczą niepojętą i różnicującą III RP od II RP. (...) Mało kto zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę nawet po obecnej nowelizacji ustawy, los przeciętnego działacza opozycji antykomunistycznej, z uzyskanym statusem działacza lub osoby represjonowanej, tak naprawdę ten los ciągle jest trudny - mówił Andrzej Rozpłochowski.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Andrzej Michałowski, Andrzej Rozpłochowski i Jan Rulewski o nowelizacji ustawy o działaczach opozycji ("Temat dnia / Gość PR24") 22:44
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Goście: Andrzej Michałowski, Andrzej RozpłochowskiJan Rulewski (działacze Solidarności w PRL)
Data emisji: 24.04.2021
Godzina emisji: 13.33

PAP/PR24/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej