Rehabilitacja dla osób, które przechorowały COVID-19. Prezes NFZ zdradził szczegóły
- Dzisiaj podpiszę odpowiednie zarządzenie umożliwiające rehabilitację pocovidową. Oprócz pomocy stacjonarnej, np. w uzdrowiskach, również w warunkach ambulatoryjnych i domowych – powiedział w poniedziałek w Nałęczowie p.o. prezes NFZ Filip Nowak.
2021-04-26, 14:59
Poniedziałkowe spotkanie w Nałęczowie z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i p.o. prezesa NFZ zainicjowało projekt skierowany dla Polaków, którzy przechorowali COVID-19 – rehabilitację pocovidową.
Program ten, jak powiedział Filip Nowak, finansowany będzie za pośrednictwem NFZ.
Powiązany Artykuł
Luzowanie obostrzeń w maju potwierdzone. Minister zdrowia: szczegółowy plan prawdopodobnie w środę
Prezes NZF wskazywał również, że "musimy mieć świadomość, że walka z COVID-19 nie kończy się na wyjściu ze szpitala czy też na zakończeniu leczenia w warunkach domowych. Do pełni sprawności niezbędna jest rehabilitacja, bo ten uszczerbek zdrowia, sprawności dokucza nam jeszcze wiele tygodni i miesięcy po przebytej chorobie".
- Szczególnie zależy nam, żeby włączyły się do tej pracy szpitale uzdrowiskowe, uzdrowiska i szpitale rehabilitacyjne – dodał.
REKLAMA
Zaznaczył jednocześnie, że "ogromne zainteresowanie tą formą pomocy zauważyliśmy już w pierwszych dniach po ogłoszeniu; już w zeszłym tygodniu zgłosiło się ponad 100 placówek, a wiem, że dzisiaj kolejne oferują pomoc pacjentom pocovidowym".
- Minister zdrowia: od 4 maja wycofujemy ograniczenia zabiegów planowych
- "Można zacząć być optymistą". Tomasz Latos o walce z pandemią COVID-19
Prezes NZF zauważył też, że "nie każdy z pacjentów pocovidowych wymaga rehabilitacji stacjonarnej, nie zawsze jest też to możliwe ze względów zawodowych czy rodzinnych". Dlatego – poinformował – dzisiaj po tej konferencji podpiszę odpowiednie zarządzenie umożliwiające pomoc również w warunkach ambulatoryjnych i domowych.
Nowak podkreślił, że rehabilitacja pocovidowa "to nie tylko kwestia usprawnienia ruchowego i oddechowego, ale też wsparcie psychologiczne". I wyjaśnił, że droga do uzyskania tej pomocy jest "bardzo prosta i krótka – wystarczy, żeby lekarz, który zajmował się pacjentem, znając go i określając podstawowe parametry zdrowotne, skierował go na leczenie rehabilitacyjne i wystarczy znaleźć placówkę, która taką rehabilitację prowadzi".
REKLAMA
bf
REKLAMA