Jest orzeczenie TSUE ws. kredytów frankowych. Wzmocniona linia ochrony konsumenta

2021-04-29, 16:30

Jest orzeczenie TSUE ws. kredytów frankowych. Wzmocniona linia ochrony konsumenta
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Foto: Shutterstock/nitpicker

Unijny Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) w sprawie kredytów frankowych kontynuuje linię orzecznictwa dotycząca wzmacniania ochrony konsumenta w relacji z bankiem. Sędziowie z Luksemburga odpowiedzieli na pytania Sądu Okręgowego w Gdańsku. Chodziło o pięć pytań prejudycjalnych dotyczących kredytobiorców i banku BPH. Jednak szczegółowe konsekwencje orzeczenia unijnego Trybunału należą do sądów krajowych. 

Posłuchaj

Orzeczenie TSUE ws frankowiczów - wzmocniona linia ochrony konsumenta - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Przede wszystkim unijny Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że mimo zawarcia aneksu do umowy kredytowej, sąd może badać nieuczciwy charakter klauzuli indeksacyjnej. Jeśli stwierdzi, że miała ona nieuczciwy charakter, to skutkuje przywróceniem stanu prawnego, jakby tej klauzuli w ogóle nie było, chyba że klient nie życzy sobie powrotu do takiego stanu.

Powiązany Artykuł

shutterstoc frank szwajcarski free 1200.jpg
Sprawy frankowiczów w sądach. Mecenas: przed nami dwa kluczowe tygodnie

Sędziowie Trybunału stwierdzili też, że do sądu krajowego, który stwierdził nieuczciwy charakter warunków umowy kredytowej, należy poinformowanie o tym konsumenta i o konsekwencjach prawnych, jakie może to pociągać.

TSUE nie odniósł się do wszystkich wątpliwości

Ponadto unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że jeśli sąd krajowy stwierdzi nieuczciwy charakter umowy indeksacyjnej, musi z urzędu sprawdzić, czy w ogóle umowa może się utrzymać, czy też można ją unieważnić. Wbrew oczekiwaniom, unijny Trybunał nie odniósł się do kwestii, czy banki mogą żądać od kredytobiorców wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, czyli w praktyce z odsetek.


Powiązany Artykuł

1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Co dalej z frankowiczami? Prezes NBP: mamy do czynienia z poważnym ryzykiem prawnym

Co o wyroku TSUE sądzi ZBP ?

-TSUE wyraźnie wskazał, że unieważnienie umowy kredytowej to ostateczność, a jej dokonywanie przez sąd nie może zależeć od żądań klienta - powiedział PAP dr wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek, komentując czwartkowy wyrok TSUE.

-Co bardzo istotne, Trybunał wyraźnie wskazuje, że unieważnienie umowy, czyli to, co w tej chwili obserwujemy na rynku jako coś wręcz automatycznego, nie jest celem dyrektywy i tak naprawdę powinno być traktowane jako ostateczność – powiedział wiceprezes ZBP.


Posłuchaj

Arkadiusz Szczęśniak prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu o orzeczeniu TSUE 0:17
+
Dodaj do playlisty

 

Podkreślił też, że w jednym z punktów uzasadnienia Trybunał wyraźnie wskazuje, iż "unieważnienie umowy, której nieuczciwy charakter został stwierdzony, nie może stanowić sankcji, przewidzianej w dyrektywie 93/13" w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.


Powiązany Artykuł

shutterstock_testament notariusz 1200.jpg
"Porządkuje pewne rzeczy". Dr Bodył-Szymala o orzeczeniu TSUE ws. frankowiczów

Kredyt nie może być umorzony na życzenie ?

Wiceprezes ZBP dodał, że według Trybunału unieważnienie umowy nie może zależeć od wyraźnego żądania konsumentów. "Trybunał wyraźnie wskazał, że nie ma czegoś takiego jak nieważność na życzenie. Akcentuje natomiast, że powinno to wynikać z obiektywnego zastosowania przez sąd krajowy kryteriów ustanowionych na mocy prawa krajowego" - zaznaczył. Dodał, że Trybunał stawia w tym wypadku sądom krajowym wysoką poprzeczkę, dotyczącą obiektywizmu i wyraźnego uświadomienia klientowi skutków unieważnienia umowy.


"TSUE wskazał, że klient powinien być w maksymalnie możliwym zakresie poinformowany o skutkach stwierdzenia nieważności, ponieważ może ona mieć również negatywne konsekwencje dla klienta" – twierdzi dr Tadeusz Białek z ZBP.


Posłuchaj

Arkadiusz Szczęśniak prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu o orzeczeniu TSUE 0:25
+
Dodaj do playlisty

 

Jak wyrok TSUE oceniają niektórzy kredytobiorcy  ?

Jesteśmy zadowoleni z dzisiejszego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, powiedział w rozmowie z IAR prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak. Sędziowie w Luksemburgu odpowiedzieli na kilka pytań Sądu Okręgowego w Gdańsku dotyczących tak zwanych kredytów frankowych.
Arkadiusz Szcześniak ocenił, że wyrok potwierdza dotychczasową linię orzeczniczą TSUE w tej sprawie, czyli wzmacnia ochronę konsumenta.


Posłuchaj

Arkadiusz Szczęśniak prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu o orzeczeniu TSUE 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

Największy polski bank chce ugody

-Bank PKO BP od przełomu maja i czerwca zamierza zawierać z ugody z „frankowiczami”. Kredyty frankowe mają być traktowane jakby były od początku udzielone w złotym, a bank weźmie na siebie cały ciężar związany ze wzrostem kursu wymiany - poinformował w czwartek wiceprezes PKO BP Rafał Kozłowski.- Na czym te ugody będą polegać? Na tym, że wrócimy do dnia udzielenia kredytu i po takim kursie, po jakim kredyt został wypłacony  - powiedział wiceprezes Kozłowski.


Powiązany Artykuł

1200_sąd_młotek_shutterstock.png
Sprawa kredytu państwa Dziubaków. Jest decyzja sąduWiceprezes PKO BP podkreślił, że bank, "po zgodzie akcjonariuszy, weźmie na siebie cały ciężar związany ze wzrostem kursu wymiany". "Wrócimy do momentu udzielenia i powiemy: to był kredyt złotowy. (...) Chodzi o to, żeby cały ciężar tego, co spowodowało kwestię frankową, czyli wzrost kursu franka, bank wziął na siebie, a zasadniczo akcjonariusze zgodzili się na to, żeby pokryć to z ich własnej kieszeni” - dodał.


Posłuchaj

Wiceprezes PKO BP Rafał Kozłowski o formie ugód z "frankowiczami" 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

W ostatni piątek Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKO BP zdecydowało o utworzeniu funduszu na pokrycie strat związanych z ugodami w sprawie kredytów walutowych; jego wartość to ok. 6,7 mld zł.Wiceprezes Kozłowski poinformował, że większość akcjonariuszy była za tym, żeby bank zawierał z kredytobiorcami ugody, w tym Skarb Państwa, który ma 30 proc. akcji PKO BP.

Jego zdaniem nie byłoby problemu kredytów we frankach szwajcarskich, gdyby nie to, że kurs szwajcarskiej waluty wzrósł dwukrotnie, do ponad 4 zł.


Posłuchaj

dr Marek Szymański z gdańskiej Wyższej Szkoły Bankowej tłumaczy czemu z wyroku TSUE zadowoleni są i "frankowicze" i banki ("Ekspres Gospodarczy" PR1 Błażej Prośniewski) 5:09
+
Dodaj do playlisty

 


PR1/PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/Beata Płomecka/Grygorcewicz/md/Błażej Prośniewski/sw


Polecane

Wróć do strony głównej