Sejmowe głosowanie ws. projektu ustawy o Funduszu Odbudowy. Jest termin
- We wtorek 4 maja na dodatkowym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy. W głosowaniu ma obowiązywać zwykła większość - poinformował wicemarszałek Piotr Zgorzelski (KP-PSL).
2021-04-29, 20:35
Powiązany Artykuł
"Stać nas na to, by w chwilach próby zjednoczyć się i działać razem". Premier o Funduszu Odbudowy
Potwierdził to wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Dodał, że w klubie PiS będzie obowiązywać dyscyplina w głosowaniu. Według planów głosowanie ma się odbyć ok. godz. 16 we wtorek.
- "Odrzucenie Planu Marshalla XXI wieku byłoby zdradą Polski". Żukowska o Krajowym Planie Odbudowy
- "To ma być realny plan, a nie program wyborczy PiS lub Lewicy". Mieczysław Kasprzak o Funduszu Odbudowy
- Pani marszałek poinformowała, że wczoraj wpłynął z rządu projekt ustawy i wyznaczyła termin posiedzenia na 4 maja - powiedział dziennikarzom Zgorzelski po posiedzeniu Konwentu Seniorów i Prezydium Sejmu.
Dodał, że jego zdaniem "chodzi o to, aby jak najszybciej dopchnąć kolanem ratyfikację Funduszu Odbudowy, opierając się na większości z Lewicą".
REKLAMA
Poinformował, że na posiedzeniu Prezydium Sejmu zgłosił wniosek, by głosowanie nad ustawą wyrażająca zgodę na ratyfikację odbyło się na podstawie art. 90 konstytucji, czyli większością 2/3, bo - jak powiedział - "jest to przeniesienie kompetencji państwa polskiego na rzecz organizacji międzynarodowej".
- Pani marszałek uznała inaczej, muszę powiedzieć, że koledzy, którzy na Konwencie łączyli się zdalnie, wsparli mnie, ale pani marszałek pozostała nieugięta i stwierdziła, że będzie to procedowane na podstawie art. 89 konstytucji, a więc zwykłą większością - poinformował. - Jest to ewidentne naruszenie konstytucji i może mieć konsekwencje w następnych latach - dodał Zgorzelski.
Powiązany Artykuł
Sprzeciw PO ws. Funduszu Odbudowy. Jabłoński: to wyjątkowa sytuacja w skali całej Europy
Projekt uchwały o głosowaniu większością 2/3
Poinformował, że klub KP-PSL chce na posiedzeniu plenarnym zgłosić projekt uchwały o głosowaniu większością 2/3. Dodał, że taki sposób głosowania poparły na posiedzeniu Konwentu Seniorów wszystkie kluby opozycyjne, także przedstawicielka Lewicy. - Jest zatem przesłanka, że cała opozycja zachowa się tutaj tak jak trzeba - zaznaczył Zgorzelski.
- Chcę zwrócić uwagę, że najprawdopodobniej Senat będzie procedował na podstawie art. 90 i to jest zagadnienie dla konstytucjonalistów, czy obydwie izby nie powinny głosować w tym samym trybie - powiedział wicemarszałek Sejmu.
REKLAMA
Powiedział także, że w Sejmie będą tylko wystąpienia klubowe, choć opozycja domagały się debaty. - To jest tak ważna sprawa, że debata jest tutaj niezbędna - przekonywał.
Dyscyplina w głosowaniu w klubie PiS
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki potwierdził, że we wtorek odbędzie się posiedzenie, podczas którego Sejm zajmie się projektem ustawy dotyczącym ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. - W klubie PiS obowiązywać będzie dyscyplina w głosowaniu - poinformował dziennikarzy Terlecki.
Wiceszef klubu PiS Marek Suski poinformował, że decyzja o wprowadzeniu dyscypliny to "decyzja przewodniczącego klubu". Pytany przez dziennikarzy, jakie mogą być konsekwencje złamania dyscypliny, powiedział, że karą może być "upomnienie, nagana, kara pieniężna, a nawet wykluczenie z klubu".
W skład klubu PiS wchodzą też posłowie Solidarnej Polski, którzy sprzeciwiają się ratyfikacji. Suski wyraził nadzieję, że decyzja o dyscyplinie zostanie "dobrze przyjęta" przez Solidarną Polskę.
REKLAMA
- W ważnych sprawach, a to jest bardzo ważna sprawa dla Polski, pewnego rodzaju drugi Plan Marshalla, z pierwszego nie mieliśmy okazji skorzystać, ale teraz jest to tak ważna sprawa, że dyscyplina jest uzasadniona - powiedział Suski.
Dopytywany, czy posiedzenie Sejmu zostało zwołane tak szybko, bo PiS obawia się, że Lewica zmieni zdanie, Suski powiedział "to nie jest kwestia strachu". - Jeżeli są ustalenia, to można to głosować. Nie ma powodu, żeby odwlekać tę sprawę - przekonywał wiceszef klubu PiS.
Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej
We wtorek rząd przyjął projekt ustawy ws. ratyfikacji decyzji dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. W środę wpłynął on do Sejmu. Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku jest niezbędna do uruchomienia wypłat z Funduszu Odbudowy UE. Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO) - dokument taki musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.
W Sejmie we wtorek odbyło się spotkanie przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy. Wśród propozycji Lewicy, które uzyskały poparcie w ramach KPO, jest m.in. 850 mln euro na wsparcie szpitali powiatowych, 300 mln euro dla poszkodowanych przez epidemię branż oraz zapewnienie, że 30 proc. z KPO trafi do samorządów. Podczas spotkania ustalono powołanie zespołów kontaktowych.
REKLAMA
Zgodnie z art. 89 konstytucji ratyfikacja umowy międzynarodowej wymaga zgody wyrażonej w ustawie - uchwalanej zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby - jeżeli umowa dotyczy: pokoju, sojuszy, układów politycznych lub układów wojskowych, wolności, praw lub obowiązków obywatelskich określonych w konstytucji, członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w organizacji międzynarodowej, znacznego obciążenia państwa pod względem finansowym, spraw uregulowanych w ustawie lub w których konstytucja wymaga ustawy.
Z kolei zgodnie z art. 90 ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej, na podstawie której Polska przekazuje organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach, jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
pb
REKLAMA