"Odrzucenie Planu Marshalla XXI wieku byłoby zdradą Polski". Żukowska o Krajowym Planie Odbudowy

- Odrzucenie Planu Marshalla XXI wieku byłoby zdradą Polski - powiedziała poseł Lewicy Anna Maria Żukowska, odpowiadając na krytykę ze strony polityków Koalicji Obywatelskiej dotyczącą porozumienia Lewicy z rządem ws. Krajowego Planu Odbudowy.

2021-04-29, 09:52

"Odrzucenie Planu Marshalla XXI wieku byłoby zdradą Polski". Żukowska o Krajowym Planie Odbudowy
Anna Maria Żukowska. Foto: Facebook/Anna-Maria Żukowska

We wtorek odbyło się w Sejmie spotkanie przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele klubu PiS. Obie strony porozumiały się w sprawie poparcia dla KPO. Jak mówił europoseł Robert Biedroń, rząd zgodził się na wszystkie warunki Lewicy zaproponowane do KPO.

Powiązany Artykuł

Anna Kwiecień 1200.jpg
"Opozycja próbuje zablokować ważne inwestycje". Kwiecień o ratyfikacji Planu Odbudowy

Krytycznie do porozumienia Lewicy z rządem odnieśli się posłowie KO. - Lewica zdradziła opozycję za ułudę wpływu, zdradziła opozycję i nie tylko opozycję, ale wyborców i w pewnym sensie demokrację w Polsce - mówił poseł Bartłomiej Sienkiewicz.

Czytaj także:

Żukowska pytana w RMF FM o wypowiedź Sienkiewicza, podkreśliła, że "zdradą Polski byłoby odrzucenie racji stanu, odrzucenie planu Marshalla XXI wieku". - Byliśmy przygotowani na takie reakcje, ponieważ znamy linię polityczną Platformy Obywatelskiej - dodała.

"Nie uważamy Komisji Europejskiej za szulera"

Posłanka Lewicy przekazała, że podczas spotkania z premierem rozmawiano o tym, "jak poprawić Krajowy Plan Odbudowy, który zatwierdza Komisja Europejska". - Nie uważamy Komisji Europejskiej za szulera czy oszusta - podkreśliła. Żukowska zaznaczyła, że "Komisja Europejska ma w dialogu z Parlamentem Europejskim nadzorować wykonanie Krajowego Planu Odbudowy".

W 2020 r. przywódcy państw członkowskich na unijnych szczytach w Brukseli wynegocjowali kształt unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz zupełnie nowego instrumentu finansowego UE, Funduszu Odbudowy. Fundusz ma być reakcją na kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię COVID-19. Jego wielkość, 750 mld euro, została ustalona w trakcie żmudnych negocjacji przywódców państw członkowskich. Kością niezgody był stosunek grantów i pożyczek w ramach funduszu. Ostatecznie zdecydowano, że 390 mld z 750 mld euro, to bezzwrotne granty, a reszta to pożyczki.

Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia. W środę do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy ws. ratyfikacji decyzji dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej