Przemówienie Becka w maju 1939 r. Prof. Kornat: wtedy karty były już rozdane

- Kiedy minister Beck wygłaszał przemówienie, karty były już rozdane. Żądania terytorialne przedstawione Polsce zostały definitywnie odrzucone. Pod koniec marca 1939 roku Polska przyjęła gwarancje Brytyjskie i w tych warunkach możliwość negocjacji w Niemcami nie istniała - powiedział prof. Marek Kornat, historyk z UKSW.

2021-05-03, 15:03

Przemówienie Becka w maju 1939 r. Prof. Kornat: wtedy karty były już rozdane

Polska była związana sojuszem politycznym i wojskowym z Francją, a kilka dni po odrzuceniu żądań Hitlera, 31 marca 1939 roku Wielka Brytania ogłosiła udzielenie Polsce gwarancji pomocy militarnej na wypadek konfliktu zbrojnego z Niemcami. Kilka dni później także Francja potwierdziła oficjalnie swoje zobowiązania wobec Polski. Berlin zareagował zerwaniem polsko-niemieckiego paktu o nieagresji. Hitler uczynił to podczas przemówienia w Reichstagu 28 kwietnia 1939 roku. Odpowiedzią na to wystąpienie była mowa wygłoszona w Sejmie przez Józefa Becka, polskiego ministra spraw zagranicznych. Transmitowane przez radio emocjonalne przemówienie wywarło na społeczeństwie olbrzymie wrażenie, a jego ostatni akapit jest uznawany za jedną z najważniejszych mów politycznych w historii XX-wiecznej Polski.

Powiązany Artykuł

Projekt bez tytułu (35).jpg
Gdańsk ceną za pokój? Zuchwałe wystąpienie Hitlera z kwietnia 1939 roku

"Rozdane karty"

Prof. Marek Kornat powiedział, że przemówienia Becka nie miała instytucjonalnego znaczenia. - Kiedy minister Beck wygłaszał przemówienie, karty były już rozdane. Żądania terytorialne przedstawione Polsce zostały definitywnie odrzucone. Pod koniec marca 1939 roku Polska przyjęła gwarancje Brytyjskie i w tych warunkach możliwość negocjacji w Niemcami nie istniała - stwierdził.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, przemówienie miało dwa cele. - Prawdą jest, że minister Beck do końca miał nadzieję na pomyślność negocjacji, ale nie miało to oparcia w rzeczywistości. Mamy więc do czynienia z przemówieniem, które miało dwa cele. Pierwszym celem było przekazanie opinii światowej, że Polska nie pozwoli odebrać sobie praw do morza, które należą do jej żywotnych interesów - zaznaczył.

- Drugim celem było ujawnienie społeczeństwu polskiemu w sposób urzędowy, o co w sporze z Niemcami chodzi. Prawda jest taka, że żądania niemieckie dotyczące oddania Gdańska jawiły się jako skromne. Problem jest w tym, że Niemcy w kierunku każdego partnera stawiały żądania stopniowalne. Józef Beck zakładał, że chodziło o uzależnienie Polski od Niemiec - dodał Kornat.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj

prof. Marek Kornat o przemówieniu Józefa Becka (Gość PR224") 22:44
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Marek Kornat (historyk, UKSW)
Data emisji: 03.05.2021
Godzina emisji: 14:33

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej