Rodzice cały czas mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego. Został przedłużony do 23 maja

Rodzice i opiekunowie nadal mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rządu prawo do korzystania z tego zasiłku zostało przedłużone do 23 maja.

2021-05-09, 09:28

Rodzice cały czas mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego. Został przedłużony do 23 maja
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/ fizkes

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przypomina, że zasiłek przysługuje wtedy, gdy z powodu COVID-19 nie będzie możliwości zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole czy placówkę pobytu dziennego.

Posłuchaj

Marlena Maląg: zasiłek przysługuje wtedy, gdy z powodu COVID-19 nie będzie możliwości zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole czy placówkę pobytu dziennego (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

- Może zdarzyć się sytuacja, że placówka zostanie zamknięta, ponieważ będzie w niej wprowadzona kwarantanna z powodu zachorowania jakiegoś dziecka czy kogoś z personelu - mówi minister Marlena Maląg.

Powiązany Artykuł

maląg free twitter 1200.jpg
Marlena Maląg: pozytywny wizerunek rodziny będzie jednym z tematów na forum V4

Zasady bez zmian

Zasady przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego są takie same jak wcześniej - wyjaśnia rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Posłuchaj

Paweł Żebrowski: zasady przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego są takie same jak wcześniej (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Przypomina, że przysługuje łącznie obojgu rodzicom a jego długość nie zależy od liczby dzieci. Zasiłek nie przysługuje natomiast, jeśli jedno z rodziców może zapewnić dziecku opiekę - jest na przykład bezrobotne czy korzysta z urlopu rodzicielskiego albo wychowawczego. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego, który przysługuje w roku kalendarzowym czyli na tzw. ogólnych zasadach.

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy może być pobierany przez rodziców dzieci w wieku do lat 8 a także przez ubezpieczonych rodziców dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej