Postać Józefa Becka. Prof. Kornat: jego osoba jest skrajnie oceniana
- Bywają takie postacie w dziejach, nie tylko Polski, które jakoś przyciągają do skrajności, a mianowicie albo w rażący sposób są niedoceniane, albo są w podobnie skrajny sposób przecenia się ich wpływa na bieg wypadków. Józef Beck, moim zdaniem, bez wątpienia do takich należy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat, historyk.
2021-05-16, 12:30
Beck Józef (1894-1944) pułkownik, dyplomata, polityk. Legionista i uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921. Współpracownik Józefa Piłsudskiego i jedna z czołowych postaci obozu sanacyjnego - minister spraw wojskowych, wicepremier, minister spraw zagranicznych (1932-1939). Zwolennik równorzędnych stosunków Polski z ZSRR i Niemcami. Odrzucił żądania III Rzeszy wobec Polski. Jak dziś ocenia się jego postać?
Powiązany Artykuł
120 lat temu urodził się Witold Pilecki. Prezydent: był wielkim Polakiem i prawdziwym bohaterem
- Próbuje się pisać, zwłaszcza na Zachodzie, historię II wojny światowej w ten sposób, że słowo "Polska" (przecież od niej się wszystko zaczęło) pada gdzieś na obrzeżach, na marginesie, ale już nazwisko polskiego ministra spraw zagranicznych, który odegrał tak znaczącą rolę w tych wypadkach, gdzieś ginie - ocenił prof. Kornat.
- Z drugiej strony (...) są ludzie, którzy próbują historię pisać inaczej, na nowo, obciążając tego polityka odpowiedzialnością właściwie za wszystko, co implicite sugeruje, że był to człowiek, w którego rękach znajdowywały się możliwości innego wyboru- lepszego, łatwego ocalenia, itd. Nie zgadzam się ani z pierwszą, ani z drugą tendencją -dodał gość audycji.
Prof. Marek Kornat przygotował i opracował książkę "Józef Beck. Biografia". - Była pisana z myślą, aby powiedzieć coś uczciwego, ze zrozumieniem źródeł, ze zrozumieniem tej postaci, na tle wypadków historycznych. Takie cele mi przyświecały.
REKLAMA
Posłuchaj
- "Czarna legenda" Józefa Becka jest stara, jest tylko umiejętnie odgrzewana. Nawet skandaliczne wypowiedzi gen. Sikorskiego o winowajcach klęski z 1939 roku bywają czasami dzisiaj przypomniane - podsumował historyk.
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
Gość: prof. Marek Kornat (historyk)
Data emisji: 16.05.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 11.33
kmp
Polecane
REKLAMA