"Jednoznaczne bywają mity, ale prawda - niekoniecznie". Holewiński o swojej najnowszej książce

- Dla mnie polskość jest czymś niezwykle istotnym, ważnym. Jednak nie polskość opisywana w taki sposób jednoznaczny, bo prawda z reguły nie jest w wydarzeniach historycznych czymś, co można opisać w jeden sposób czy pokazać z jednej strony - powiedział w Polskim Radiu 24 Wacław Holewiński, pisarz. 

2021-05-17, 12:50

"Jednoznaczne bywają mity, ale prawda - niekoniecznie". Holewiński o swojej najnowszej książce
"Krew na rękach moich" . Foto: Materiał promocyjny

"Krew na rękach moich" to czwarta powieść Wacława Holewińskiego, która ukazuje się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Czytelnicy odnajdą w tej książce to, co u Holewińskiego najlepsze: oszczędny styl, bogactwo historycznego detalu, a także sugestywnie odmalowane portrety bohaterów. Tym razem są nimi dwaj Polacy mieszkający w Warszawie.        

Powiązany Artykuł

Okładka1200
"Chciałam, żeby te receptury były możliwe do odtworzenia". Joanna Domańska o powieści "Budzenie drzew"

- Tak się też chyba stało w mojej najnowszej książce pt. "Krew na rękach moich", opisującej działania z jednej strony Emmanuela Szafarczyka i grupy sztyletników, którym przewodził, a z drugiej - Polaka i rosyjskiego pułkownika, którego tropi, Andrzeja Różyckiego - opowiedział Wacław Holewiński. 

- To oczywiście skomplikowana historia. Emmanuel Szafarczyk to jest postać absolutnie autentyczna, która jest znana historykom, ale z drugiej strony jest też trochę tak, że od opisywania sztyletników polscy historycy, mam wrażenie, uciekają, bo to nie pasuje do takiego mitu Polaków, którzy jeśli idą walczyć, to z otwartą przyłbicą, twarzą w twarz, którzy zawsze są honorowi, jednoznaczni. A tak nie jest - zaznaczył autor. 


Posłuchaj

Wacław Holewiński o swojej najnowszej książce ("Poczytnik") 23:39
+
Dodaj do playlisty

- Musimy powiedzieć, że sztyletnicy w powstaniu styczniowym to byli ludzie, którzy spełniając wyroki sądów podziemnych, czy zleceń rządu narodowego jednak dokonywali skrytobójczych zamachów. Dla mnie dużym problemem jest to, jak ci ludzie to przeżywali, jak w tym żyli, jak wreszcie oddziaływało to na ich psychikę - podkreślił pisarz.

REKLAMA

Drugim bohaterem powieści jest pułkownik, który pochodzi z Polski. - Chce się wtopić w ten wielki żywioł rosyjski, bo uważa, że skoro są takie okoliczności historyczne, że Polska zniknęła z mapy Europy, to należy się z tym pogodzić. A jeżeli pogodzić, to każdy taki zryw jak powstanie styczniowe niesie za sobą wyłącznie zło. W związku z tym stara się temu złu zapobiegać, zwalczając sztyletników - zdradził gość audycji.                                 

Więcej w nagraniu.        

***

Audycja"Poczytnik"

REKLAMA

Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

GośćWacław Holewiński (pisarz)

Data emisji: 16.05.2021

Godz. emisji: 22.05

REKLAMA

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej