"Wymiana ciosów". Andrzej Talaga o konflikcie izraelsko-palestyńskim
- Mamy wymianę ciosów rakietowych bez wchodzenia izraelskich sił zbrojnych na terytorium Gazy. To są uderzenia punktowe, które również powodują straty wśród ludności cywilnej, chociażby ze względu na gęstość zaludnienia - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzeja Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
2021-05-17, 21:20
Posłuchaj
Niedziela była najtragiczniejszym dniem w obecnej eskalacji napięć - w izraelskich nalotach na Gazę tego dnia zginęło 42 Palestyńczyków, w tym dzieci. Po stronie izraelskiej, według oficjalnych danych, zginęło, w rezultacie ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy, 10 osób, w tym 1 dziecko. 282 osoby zostały ranne.
Powiązany Artykuł
"UE i USA najbardziej powinno zależeć na jego deeskalacji". Dr Bonikowska o konflikcie w Strefie Gazy
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że taka wymiana ciosów pomiędzy Izraelczykami i Palestyńczykami nie jest niczym nowym. - Ostatnie wydarzenia nie są przełomowe, nie zakończą się czymś innym, co miało miejsce przed wybuchem tego konfliktu. Również ich przebieg jest bardzo podobny. Mamy wymianę ciosów rakietowych bez wchodzenia izraelskich sił zbrojnych na terytorium Gazy. To są uderzenia punktowe, które również powodują straty wśród ludności cywilnej, chociażby ze względu na gęstość zaludnienia. Poza tym Izrael nie jest szczególnie ostrożny w wymierzaniu ciosów. Nie przejmuje się stratami ubocznymi, aczkolwiek są to uderzenia wymierzone w infrastrukturę, przywódców i magazyny broni. Nie ma niczego nowego w tych działaniach - powiedział Andrzej Talaga.
Nowym elementem tego konfliktu - zdaniem Talagi - jest skala zamieszek, które wybuchają pomiędzy Arabami izraelskimi i Żydami. - Z tym też mieliśmy do czynienia w przeszłości, szczególnie w Nablusie. Zmasowane rozruchy, zabójstwa i ataki na cywilów miały miejsce na terytoriach okupowanych, gdzie mieszkają osadnicy żydowscy. To, że przybrały dużą skalę w Izraelu, jest czymś nowym. Natomiast sama historia nienawiści sięga przynajmniej 30 lat - przypomniał ekspert.
REKLAMA
Posłuchaj
Podczas niedzielnych obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ szef MSZ Autonomii Palestyńskiej oskarżył Izrael o zbrodnie wojenne i apartheid, zaś izraelski ambasador zarzucił Hamasowi celowe dążenie do spowodowania jak największej liczby ofiar cywilnych.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: Andrzej Talaga
REKLAMA
Data emisji: 17.05.2021
Godzina: 20.33
PR24/tj
REKLAMA