Wkrótce ruszy Polski Inkubator Rzemiosła. Szykuje się znaczące wsparcie dla firm rzemieślniczych

Rząd przyjął program wspierający rozwój branży rzemieślniczej Polski Inkubator Rzemiosła - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, które opracowało projekt. Roczny budżet programu, który ma ruszyć w najbliższych tygodniach, to 10 mln zł.

2021-05-19, 15:47

Wkrótce ruszy Polski Inkubator Rzemiosła. Szykuje się znaczące wsparcie dla firm rzemieślniczych
"Nowi rzemieślnicy" często wykonują swój zawód po ukończeniu kierunków projektowych lub artystycznych na uczelniach wyższych.Foto: shutterstock.com

O dotacje będą mogły ubiegać się organizacje rzemieślnicze skupione w Związku Rzemiosła Polskiego, a także Izby Rzemieślnicze i Cechy Rzemieślnicze. W ocenie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olgi Semeniuk program przyczyni się m.in. do promocji i rozwoju kształcenia dualnego w formule mistrz-uczeń oraz wzmocni infrastrukturę usług rzemieślniczych w kraju na najbliższą dekadę.

Ponad 300 tys. firm

Powiązany Artykuł

firma rodzinna 1200.jpg
Specjalna fundacja ułatwi sukcesję w firmach rodzinnych. Zakończono konsultacje

- Przyjęcie projektu uchwały przez Radę Ministrów świadczy o kolejnym kroku w stronę polskich przedsiębiorców, a szczególnie małych i średnich firm, bo rzemiosło w Polsce to przede wszystkim rodzime firmy - powiedziała Olga Semeniuk.


Posłuchaj

O polskim inkubatorze rzemiosła, nowym rządowym programie, który ma zachęcić młodych do wykonywania tradycyjnych zawodów mówiła w radiowej Jedynce Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii./Błażej Prośniewski, Polskie Radio/. 4:42
+
Dodaj do playlisty

 

Dodała, że Polski Inkubator Rzemiosła stanowi kamień milowy na drodze ku nowej ustawie o rzemiośle na miarę wyzwań XXI, na którą już od ćwierć wieku czeka - licząca ponad 300 tys. firm - branża rzemieślnicza.

REKLAMA


Do głównych celów przyjętego przez Radę Ministrów programu należą: wsparcie infrastrukturalne i instytucjonalne organizacji rzemieślniczych; rozwój i promocja kształcenia dualnego w rzemiośle. Roczny budżet programu Polski Inkubator Rzemiosła, który zostanie uruchomiony w najbliższych tygodniach, wynosi 10 mln zł, a jego działanie zaplanowano na lata 2021-2030.


Organizacje rzemieślnicze będą mogły ubiegać się o dotacje w ramach otwartego konkursu, który zostanie ogłoszony przez Narodowy Instytut Wolności, który jest operatorem programu. Chodzi m.in. o doposażenie w sprzęt techniczny, zakup oprogramowania specjalistycznego służącego do realizacji zadań statutowych czy organizację konkursów o zawodach rzemieślniczych dla dzieci i młodzieży skierowane do przedszkoli oraz szkół podstawowych.

Wnioski do konkursu już w czerwcu

Według resortu rozwoju wsparcie będzie można też przeznaczyć na organizację konkursów zawodowych dla młodzieży kształcącej się w zakładach rzemieślniczych i specjalistyczne szkolenia zawodowe dla wyróżniających się uczniów rzemiosła (wizyty studyjne uczniów rzemiosła).

Dotacje będą mogły również dotyczyć organizacji festynów, gier terenowych i innych wydarzeń promocyjnych; doradztwa gospodarcze na potrzeby działalności statutowej samorządu gospodarczego rzemiosła czy konsultacji i szkoleń dla pracowników i członków organizacji rzemieślniczych.

REKLAMA

"Wnioski do konkursu będzie można składać już w czerwcu br. do Narodowego Instytutu Wolności" - informuje Ministerstwo Rozwoju.

Według resortu w branży rzemieślniczej w Polsce działa ponad 4,1 mln przedsiębiorstw, z czego 99,9 proc. to małe i średnie firmy, zatrudniające ok. 6,75 mln osób. W organizacjach rzemiosła zrzeszonych jest ok. 300 tys. przedsiębiorstw, wśród nich wiele firm rodzinnych. Kolejne 300 tys. z rzemiosła wywodzi swój rodowód.

Pieniądze w drugiej połowie tego roku

Jak podkreśliła Olga Semeniuk, chodzi o to, by wskrzesić popyt społeczny na różnego rodzaju projekty i usługi rzemieślnicze.

- A tym samym również wspomagać podnoszenie kwalifikacji i specjalizacji poszczególnych zakładów rzemieślniczych o te kierunki, które wymusiła na nas pandemia - podkreśliła wiceminister.

REKLAMA

Wymieniła w tym kontekście transformację cyfrową, sprzedaż internetową oraz "relacje między klientem a przedsiębiorcą w środowiskach rzemieślniczych".


Wiceszefowa resortu rozwoju liczy, że w drugiej połowie tego roku pieniądze trafią do rzemieślników.

- Konkurs rozpocznie się pod koniec II kwartału, w III kwartale nastąpi jego rozstrzygnięcie i realizacja poszczególnych zadań - zapowiedziała.

Dodała, że choć program rozpisany jest do 2030 r., możliwa jest elastyczna jego zmiana i dostosowanie do potrzeb rzemieślników".

REKLAMA

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej