Matura 2021. Dziś egzaminy pisemne z języków mniejszości narodowych
W czwartek, w ostatnim dniu sesji pisemnych egzaminów maturalnych abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych przystąpią do egzaminów pisemnych z języków narodowych: białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego. Jest to dla nich egzamin obowiązkowy.
2021-05-20, 08:29
W czwartek odbędą się też egzaminy z różnych przedmiotów zdawanych w językach obcych przez absolwentów ze szkół dwujęzycznych.
Powiązany Artykuł
Matura 2021: dokładny harmonogram, wyniki, sesja poprawkowa. To musisz wiedzieć
Egzamin pisemny z języka narodowego jest dla abiturientów ze szkół dla mniejszości narodowych egzaminem obowiązkowym na maturze obok obowiązkowych egzaminów pisemnych z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i z matematyki; wszystkie obligatoryjne egzaminy są na poziomie podstawowym.
Posłuchaj
REKLAMA
Egzaminy pisemne na poziomie podstawowym rozpoczną się o godzinie 9.00. Po południu o godzinie 14.00 część maturzystów przystąpi dodatkowo do egzaminów pisemnych na poziomie rozszerzonym.
- Matura 2021 z matematyki. Arkusz CKE
- Matura z języka polskiego 2021. Poziom podstawowy. Arkusz i propozycje odpowiedzi
Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że wśród abiturientów zdających matury z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym najliczniejszą grupę stanowią piszący egzamin z języka białoruskiego. Drugą co do liczebności grupę stanowią zdający z języka ukraińskiego, a trzecią zdający z języka litewskiego.
W czwartek zostaną też przeprowadzone pisemne egzaminy z różnych przedmiotów: z matematyki, historii, geografii, biologii, chemii i z fizyki – w językach obcych. Przystępują do nich absolwenci szkół dwujęzycznych.
REKLAMA
Egzaminy te będą się rozpoczynać o różnych godzinach, każdy potrwa 80 minut. Pierwszy – z matematyki – ma się zacząć o godz. 9.00. Kolejny – z historii – rozpocznie się o 10.35. Następne będą się zaczynać mniej więcej co półtorej godziny: geografia – o godz. 12.10, biologia – o godz. 13.45, chemia – o godz. 15.20. Rozpoczęcie ostatniego z egzaminów – z fizyki – zaplanowano na godz. 16.55.
Brak egzaminów ustnych
W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin maturalny jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu ub.r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc., zależnie od przedmiotu) określonych w podstawie, które były podstawą egzaminów w latach ubiegłych.
Powiązany Artykuł
Matura 2021 z matematyki. Oto nasze propozycje odpowiedzi
Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdają je tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą. Dotyczy to także maturzystów ze szkół dla mniejszości narodowych, którzy w latach ubiegłych obok egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego mieli obowiązkowy także egzamin ustny z języka narodowego.
Nie ma też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli z przedmiotu do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.
REKLAMA
Podobnie jak w ubiegłym roku egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny.
Abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji majowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 1-16 czerwca.
Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 20 maja, a ustna do 21 maja. Wyniki matur ogłoszone zostaną 5 lipca. Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.
dn
REKLAMA
REKLAMA