"Jest kontynuatorem tradycji romantycznej". Gociek w PR24 o Edgarze Allanie Poe

- To jest literatura niesłychanie subiektywna. I dobrze, bo horror, ta groza, to, co nas zżera, nasze żale, pokuty, wyrzuty sumienia, ale też nasze zwidy, (...) splata się w węzeł subiektywizmu - mówił w Polskim Radiu 24 o nowym wydaniu "Opowiadań prawie wszystkich" Edgara Allana Poe Piotr Gociek. - U niego warstwa nadnaturalna, demoniczna, jest korelatem stanów wewnętrznych bohatera - ocenił z kolei Łukasz Orbitowski. 

2021-05-20, 00:01

"Jest kontynuatorem tradycji romantycznej". Gociek w PR24 o Edgarze Allanie Poe

W "Posłowiu" w Polskim Radiu 24 o dwóch klasykach literatury zachodniej - zbiorze opowiadań Edgara Allana Poe i opowieści o przygodach włamywacza-dżentelmena Arsene'a Lupina, autorstwa Maurice'a Leblanca.

Powiązany Artykuł

Nowy projekt.jpg
"Jedno z najlepszych jego dzieł". Piotr Gociek w PR24 o debiucie Dana Simmonsa

"Kontynuator tradycji romantycznej"

- Edgar Allan Poe jest jednym z wielkich ojców założycieli, tym, w którego opowiadaniach po raz pierwszy pojawiały się pomysły i motywy, przerabiane później przez innych na dziesiątki, jeśli nie setki sposobów. To ten, któremu doskonale wychodziło spacerowanie po raz pierwszy pewnymi ścieżkami, którymi dzisiaj wszyscy chodzą, a przy okazji jeszcze był tęgim pisarzem - mówił o słynnym twórcy Piotr Gociek. 

Czytaj także: 

- Czytając Edgara Allana Poe, widzimy, w jak wielkim stopniu jest on kontynuatorem tradycji romantycznej, powieści gotyckiej - dodał. Ocenił, że Poe z romantyzmu "wziął pewną emfazę, przesadę, rozwichrzenie i niesłychanie subiektywny punkt widzenia", z powieści gotyckiej zaś "pewne elementy, symbolikę, nastrój", a następnie "wszystko to powykręcał na własny sposób i przefiltrował przez swoje stany psychiczne". - To jest literatura niesłychanie subiektywna. I dobrze, bo horror, ta groza, to, co nas zżera, nasze żale, pokuty, wyrzuty sumienia, ale też nasze zwidy, (...) splata się w węzeł subiektywizmu. Tu też Poe był wielkim prekursorem, co - zauważmy - idzie w dużej kontrze do literatury, która wtedy - w drugiej połowie XIX stulecia - pomału z tego romantyzmu się wyzwalała - podkreślił Piotr Gociek. 

"Warstwa nadnaturalna korelatem stanów bohatera"

Łukasz Orbitowski zaznaczył, jego zdaniem "horror jako konwencja, gatunek literacko-filmowy, kod kulturowy", zaczął się właśnie od Edgara Allana Poe. - Nie tyle ze względu na to, że podsunął on szereg motywów, które pojawiają się u kontynuatorów, ale ze względu na jedną fundamentalną sprawę: u niego warstwa nadnaturalna, demoniczna, jest korelatem stanów wewnętrznych bohatera - ocenił.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

yans-2.jpg
"W warstwie wizualnej ciągle się broni". Łukasz Orbitowski o komiksie "Yans"

- Jednym z piękniejszych opowiadań, bardzo ciekawych, jest miniaturka, zawarta w tym tomie, bodajże pod tytułem "Serce oskarżycielem" - wskazał i dodał, że "jest to opowieść o facecie, który morduje drugiego faceta i potem, w obecności policjantów, sam wskazuje trupa, bo słyszy ciągle bicie serca zmarłego". - Przecież to jest opowieść o tym, jak nas trapią i dręczą i skazują na nieszczęście wyrzuty sumienia - podkreślił Łukasz Orbitowski.

Posłuchaj

Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski o zbiorze opowiadań Edgara Allana Poego i o książce opisującej przygody Arsene'a Lupina złodzieja-dżentelmena ("Posłowie"/ PR24) 23:05
+
Dodaj do playlisty

W audycji także komentarze do nowego książki i przygodach włamywacza-dżentelmena Arsene'a Lupina, autorstwa Maurice'a Leblanca. Zachęcamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr GociekŁukasz Orbitowski

REKLAMA

Data emisji: 20.05.2021

Godzina emisji: 22.06


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej