Czwarta rewolucja przemysłowa. Technologia kluczem do przyszłości
Pierwsza rewolucja przemysłowa wykorzystała wodę i parę do zmechanizowania produkcji. Druga wykorzystała energię elektryczną do stworzenia produkcji masowej. Trzecia wykorzystała elektronikę i technologię informacyjną do automatyzacji produkcji. Obecnie na trzeciej opiera się czwarta rewolucja przemysłowa, rewolucja cyfrowa, która trwa od połowy ubiegłego wieku. Charakteryzuje się ona połączeniem technologii, które zacierają granice między sferą fizyczną, cyfrową i biologiczną.
2021-05-20, 16:20
Klaus Schwab, lider Światowego Forum Ekonomicznego, przekonuje na łamach Foreign Affairs: ''Istnieją trzy powody, dla których dzisiejsze przemiany nie są jedynie przedłużeniem trzeciej rewolucji przemysłowej, ale raczej nadejściem czwartej i odrębnej: szybkość, zakres i wpływ systemów. Szybkość obecnych przełomów nie ma precedensu w historii. W porównaniu z poprzednimi rewolucjami przemysłowymi, czwarta rozwija się w tempie wykładniczym, a nie liniowym. Co więcej, zakłóca ona niemal każdą branżę w każdym kraju. A zakres i głębokość tych zmian zapowiadają transformację całych systemów produkcji, zarządzania i rządzenia.
Podobnie jak rewolucje, które ją poprzedziły, czwarta rewolucja przemysłowa ma potencjał, by podnieść globalny poziom dochodów i poprawić jakość życia ludności na całym świecie. Do tej pory najwięcej zyskali na niej konsumenci, których stać na dostęp do świata cyfrowego; technologia umożliwiła powstanie nowych produktów i usług, które zwiększają wydajność i przyjemność naszego życia osobistego. Zamówienie taksówki, rezerwacja lotu, zakup produktu, dokonanie płatności, słuchanie muzyki, oglądanie filmu czy granie w gry - wszystkie te czynności można obecnie wykonać zdalnie.
Powiązany Artykuł
Polski Ład zlikwiduje internetowe białe plamy. "Cyber 2025" ma poprawić dostęp do usług cyfrowych
Jednocześnie, jak zauważyli ekonomiści Erik Brynjolfsson i Andrew McAfee, rewolucja może przynieść większe nierówności, szczególnie w związku z jej potencjałem do zakłócenia rynków pracy. W miarę jak automatyzacja zastępuje pracę w całej gospodarce, wypieranie netto pracowników przez maszyny może pogłębić różnicę między zwrotem z kapitału a zwrotem z pracy. Z drugiej strony, możliwe jest również, że wypieranie pracowników przez technologię spowoduje w sumie wzrost netto liczby bezpiecznych i satysfakcjonujących miejsc pracy.
Kluczowe technologie
Najłatwiejszym sposobem zrozumienia czwartej rewolucji przemysłowej jest skupienie się na technologiach, które ją napędzają. Portal Salesforce donosi, że należą do nich m.in.: sztuczna inteligencja, blockchain, ucznie maszynowe, wirtualna rzeczywistość, biotechnologia, robotyka i Internet rzeczy.
REKLAMA
Sztuczna inteligencja (AI) opisuje komputery, które potrafią "myśleć" jak ludzie. Potrafią one rozpoznawać złożone wzorce, przetwarzać informacje, wyciągać wnioski i formułować zalecenia. Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana na wiele sposobów, od wykrywania wzorców w ogromnych stertach nieustrukturyzowanych danych po obsługę autokorekty w telefonie.
Blockchain to bezpieczny, zdecentralizowany i przejrzysty sposób rejestrowania i udostępniania danych, bez konieczności polegania na pośrednikach zewnętrznych. Cyfrowa waluta Bitcoin jest najbardziej znaną aplikacją blockchain. Technologia ta może być jednak wykorzystywana na inne sposoby, w tym do śledzenia łańcuchów dostaw, anonimowego zabezpieczania wrażliwych danych medycznych i zwalczania oszustw wyborczych.
Powiązany Artykuł
Premier: w ciągu kolejnej dekady Polska może się stać wodorowym hubem
Nowe technologie obliczeniowe sprawiają, że komputery stają się coraz inteligentniejsze. Dzięki nim komputery mogą przetwarzać ogromne ilości danych szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a pojawienie się chmury obliczeniowej umożliwiło przedsiębiorstwom bezpieczne przechowywanie i dostęp do informacji z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Opracowywane obecnie technologie obliczeń kwantowych sprawią, że komputery staną się miliony razy potężniejsze. Komputery te będą miały potencjał, aby doładować sztuczną inteligencję, tworzyć bardzo złożone modele danych w ciągu kilku sekund i przyspieszyć odkrywanie nowych materiałów.
Wirtualna rzeczywistość oferuje wciągające doświadczenia cyfrowe (przy użyciu zestawu słuchawkowego VR), które symulują świat rzeczywisty, podczas gdy rzeczywistość rozszerzona (AR) łączy świat cyfrowy z fizycznym. Przykłady obejmują aplikację do makijażu firmy L'Oréal, która pozwala użytkownikom na cyfrowe eksperymentowanie z produktami do makijażu przed ich zakupem, oraz aplikację Google Translate na telefon, która pozwala użytkownikom skanować i natychmiast tłumaczyć znaki drogowe, menu i inne teksty.
REKLAMA
Biotechnologia wykorzystuje procesy komórkowe i biomolekularne do opracowywania nowych technologii i produktów o różnorodnym zastosowaniu, w tym do opracowywania nowych leków i materiałów, bardziej wydajnych procesów produkcji przemysłowej oraz czystszych i bardziej wydajnych źródeł energii. Naukowcy ze Sztokholmu pracują na przykład nad czymś, co określa się mianem najsilniejszego biomateriału, jaki kiedykolwiek wyprodukowano.
Robotyka odnosi się do projektowania, produkcji i wykorzystania robotów do użytku osobistego i komercyjnego. Choć nie zobaczymy jeszcze robotów asystentów w każdym domu, postęp technologiczny sprawia, że roboty stają się coraz bardziej złożone i zaawansowane. Są one wykorzystywane w tak szerokich dziedzinach, jak produkcja, zdrowie i bezpieczeństwo oraz pomoc ludziom.
Pojęciem ''Internet rzeczy'' IoT określa się przedmioty codziennego użytku - od przenośnych urządzeń medycznych typu wearables, które monitorują stan fizyczny użytkowników, po samochody i urządzenia śledzące umieszczane w paczkach - podłączone do Internetu i możliwe do zidentyfikowania przez inne urządzenia. Dużą zaletą dla przedsiębiorstw jest możliwość gromadzenia danych o klientach za pośrednictwem stale podłączonych produktów, co pozwala lepiej ocenić sposób, w jaki klienci korzystają z produktów i odpowiednio dostosować kampanie marketingowe. Istnieje również wiele zastosowań przemysłowych, np. rolnicy umieszczają czujniki IoT na polach, aby monitorować atrybuty gleby i podejmować decyzje, np. kiedy nawozić.
Druk 3D umożliwia firmom produkcyjnym drukowanie własnych części przy użyciu mniejszej ilości narzędzi, po niższych kosztach i szybciej niż w przypadku tradycyjnych procesów. Ponadto, projekty mogą być dostosowane do potrzeb klienta, aby zapewnić idealne dopasowanie.
PolskieRadio24.pl/ WEF/ Foreign Affairs/ Salesforcee/ mib
REKLAMA
REKLAMA