Orlen w ekstraklasie firm paliwowo-energetycznych. Małecki o skutkach przejęcia Lotosu i PGNiG

 - Konsolidacja gwarantuje wejście Orlenu do ekstraklasy firm paliwowo-energetycznych w Europie - oświadczył w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów Maciej Małecki odpowiadając na pytania posłów o przejęcie Lotosu i PGNiG przez PKN Orlen.

2021-05-20, 15:29

Orlen w ekstraklasie firm paliwowo-energetycznych. Małecki o skutkach przejęcia Lotosu i PGNiG

- Z punktu widzenia Ministerstwa Aktywów Polskiego rządu konsolidacja Orlenu, Lotosu i PGNiG jest korzystna dla polskiej gospodarki, dla klientów i dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - stwierdził Małecki. Jak dodał, - Intencją Skarbu Państwa jako akcjonariusza jest, aby zasoby majątkowe i ludzkie każdej ze spółek przyczyniły się do stworzenia silnego koncernu multienergetycznegoo o zdecydowanie większych możliwościach rozwoju.

Powiązany Artykuł

orlen 1200.jpg
Nowoczesna technologia, wakaty dla naukowców i studentów. PKN Orlen otworzył Centrum Badawczo-Rozwojowe

Bez wzrostu cen paliw

Wiceminister zapewnił, że przejęcie Lotosu przez Orlen nie spowoduje wzrostu cen paliw na stacjach. - Spółki nadal będą działały w bardzo konkurencyjnym otoczeniu, a ceny paliw są kształtowane przez inne zewnętrzne czynniki, jak ceny surowców czy kursy walut - oświadczył Maciej Małecki.

Polityk zaznaczył, Polska potrzebuje silnego koncernu multienergetycznego, który będzie kołem zamachowym gospodarki, będzie miał środki na inwestycje i konkurował z powodzeniem na zagranicznych rynkach. - Stworzenie koncernu multienergetycznego jest konieczne z punktu widzenia wszystkich firm, tworzących ten koncern - zaznaczył.

Wiceminister Małecki wskazywał, że polski system energetyczny wymaga fundamentalnej transformacji, której koszty to ponad 450 mld zł, a gros zadań weźmie na siebie w tym procesie nowy, silny koncern multienergetyczny, zbudowany wokół Orlenu.

REKLAMA

Czytaj także:

Jak mówił, połączony podmiot będzie oparty o w pełni zintegrowany łańcuch wartości, od poszukiwań i wydobycia, przez rafinerię, petrochemię i nowoczesną energetykę, aż po sprzedaż detaliczną. Wyraził przekonanie, że oznacza to "długoterminowe zyski dla firm oraz ich akcjonariuszy, ale też oznacza stabilne ceny energii dla polskiej gospodarki". - Ważne, że połączony koncern będzie miał silniejszą pozycję negocjacyjną z dostawcami surowców, czy to z USA, czy z Bliskiego Wschodu, czy z Rosji - dodał Małecki.

Powiązany Artykuł

Daniel Obajtek Orlen TT 663.jpg
Daniel Obajtek o Polska Press: nie robimy czystek, mamy prawo do decyzji kadrowych

Wzmocnienie pozycji Skarbu Państwa

Jako ważny aspekt wskazał wzmocnienie pozycji Skarbu Państwa w akcjonariacie skonsolidowanego podmiotu. Przypomniał też, że zgodnie z porozumieniem czterech stron transakcji, zostanie ona zrealizowana przez przejęcie przez PKN Orlen Lotosu i PGNiG, a akcjonariusze przejmowanych spółek otrzymają nowe akcje w podwyższonym kapitale Orlenu i staną się akcjonariuszami nowego podmiotu.

Czytaj także:

Małecki dodał, że w ciągu kilku miesięcy Orlen powinien przedłożyć wynegocjowany z partnerami biznesowymi pakiet środków zaradczych, wyznaczonych przez Komisję Europejską dla procesu przejęcia Lotosu. Odnosząc się do przejęcia PGNiG wiceminister stwierdził, że decyzja UOKiK powinna zapaść w drugiej połowie roku. - Wtedy będą możliwe dalsze czynności, w tym również zaplanowanie harmonogramu odpowiednich decyzji korporacyjnych - dodał.

Zgodnie z planami rządu, w podmiocie, który powstanie z przejęcia przez PKN Orlen Lotosu i PGNiG, Skarb Państwa podniesie swoje udziały do 50 proc., co ma zabezpieczyć m.in. przed ewentualnym wrogim przejęciem. Obecnie państwo ma w PKN Orlen niecałe 30 proc. akcji.

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej