Dokumenty służb PRL na prywatnej posesji. Akcja IPN i ABW doprowadziła do ich odzyskania

Prokuratura Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego odzyskała dokumenty wytworzone w 1975 i 1990 roku przez organy bezpieczeństwa PRL. Znajdowały się w posiadaniu byłego funkcjonariusza MO i Służby Bezpieczeństwa.

2021-05-21, 05:40

Dokumenty służb PRL na prywatnej posesji. Akcja IPN i ABW doprowadziła do ich odzyskania
Warszawa, 24.01.2017. Zdjęcie ilustracyjne z jednego z pomieszczeń Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Kłobuckiej w Warszawie. Foto: PAP/Jacek Turczyk

IPN o odzyskaniu dokumentów poinformował w piątek. Jak podano w komunikacie: "W dniu 12 maja 2021 roku wspólne działania prokuratorów Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni w przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach oraz funkcjonariuszy Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach doprowadziły do odzyskania kolejnych dokumentów, wytworzonych w 1975 i 1990 roku przez organy bezpieczeństwa państwa, które znajdowały się w posiadaniu byłego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej, zajmującego kierownicze stanowisko służbowe w Urzędzie Spraw Wewnętrznych  jednego z miast województwa katowickiego".

Dokumenty znajdowały się na prywatnej posesji byłego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej. Zostały odnalezione przez funkcjonariuszy ABW, którzy przeszukali jego pomieszczenia mieszkalne na wniosek prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni w przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach.

Działania IPN i ABW to kolejny etap prowadzonego od września 2020 roku śledztwa przeciwko byłemu funkcjonariuszowi Departamentu I MSW PRL, zajmującemu po 1990 roku wysokie stanowisko służbowe w Urzędzie Ochrony Państwa. Wówczas to zostały zabezpieczone znajdujące się w jego posiadaniu dokumenty wytworzone w latach 1970–1990 przez jednostki organizacyjne Służby Bezpieczeństwa.

W nielegalnym archiwum byłego funkcjonariusza wywiadu PRL i UOP znajdowały się m.in. ściśle tajne dokumenty z informacjami o kilkuset niemieckich agentach z okresu II wojny światowej, a także materiały dotyczące działań SB podczas stanu wojennego. Do najważniejszych z nich należały wykazy funkcjonariuszy kadrowych Gestapo, Abwehry, SD (Sicherheitsdienst des Reichsführers SS – z niem. Służba Bezpieczeństwa Reichsführera SS), policji niemieckiej z placówek na Śląsku, a także ich agentury. To dane osobowe kilkuset agentów, którzy współpracowali z tymi nazistowskimi organizacjami w latach drugiej wojny światowej.

REKLAMA

"Czyn stanowiący podstawę prowadzenia śledztwa i przeprowadzenia czynności zatrzymania rzeczy, połączonych z przeszukaniami, określony w art. 54 ust. 2 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, jest zagrożony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8" – przypomina IPN w swoim komunikacie.

PAP/IPN/sa

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej