"Problem jest w przedłużeniu koncesji". Dr Bonikowska o wyroku TSUE ws. kopalni Turów
- Wydaje mi się, że cała sprawa narosła ze względu nie tyle na fakt istnienia kopalni i elektrowni, co podejście strony polskiej, które ostatnio polegało na tym, że przedłużono koncesje, w sytuacji, gdy my- jako UE mamy iść w stronę odwrotną - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych).
2021-05-23, 11:45
TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia sprawy. W Trybunale toczy się postępowanie przeciwko Polsce z inicjatywy Czech, które uważają, że koncesja na działalność kopalni Turów została wydana z naruszeniem unijnego prawa. Strona czeska wskazuje także, że kopalnia negatywnie wpływa na poziom lustra wód podziemnych na terytorium ich kraju.
Powiązany Artykuł
Antoni Macierewicz: orzeczenie TSUE to prowokacja i świadome szkodzenie Polsce
- Nie zaskoczyła mnie ta decyzja i wydaje mi się, że jest bardzo niedobrze, że doszło w ogóle do takiej ewolucji w te stronę, że sprawa stanęła przed europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Przypomnijmy, że jak państwo skarży inne państwo członkowskie przed Trybunałem to się zdarza dość rzadko. Do tej pory, o ile pamiętam, 9 razy doszło do tego, więc wydaje mi się, że pierwsza sprawa to jest to, że nie powinno być tego przypadku. Można było to rozwiązać na drodze dyplomatycznej - oceniła dr Bonikowska.
Jak zaznaczyła politolog, teraz mamy znacznie większy problem, bo nie ma odwołania od tej decyzji. - Decyzje TSUE nie podlegają zaskarżeniom. Dla Polski jest to oczywiście problem i jest to decyzja negatywna od strony mixu energetycznego. Natomiast można jeszcze myśleć o rozmowach z Czechami. Czesi i Niemcy mają w tym rejonie swoje kopalnie - dodała.
Posłuchaj
REKLAMA
- Wydaje mi się, że sędziowie biorą pod uwagę całość- nie tylko jeden z elementów (że tysiące ludzi mogą stracić pracę). To jest bardzo bolesne. Dla strony polskiej po pierwsze wpływa to na dostawę energii, po drugie Polacy w tym czasie nie zbudowali sensowej perspektywy dla funkcjonowania tej elektrowni w oparciu o węgiel brunatny, chociaż sprawa się ciągnie od wielu lat - przypomniała gość audycji.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych)
Data emisji: 23.05.2021
Godzina emisji: 10.06
REKLAMA
kmp
REKLAMA