"Mam nadzieję, że czescy partnerzy rozumieją nasze stanowisko". Premier po spotkaniu ws. kopalni Turów
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z premierem Czech, Andrejem Babiszem, by rozmawiać o kopalni w Bogatyni. Szef polskiego rządu poinformował, że "przedstawił swoje stanowisko", a negocjacje będą kontynuowane.
2021-05-24, 21:10
Jak dodał, przerwanie wydobycia i pracy elektrowni byłoby katastrofą ekologiczną oraz energetyczną i spowodowałoby również ogromne problemy społeczne.
Posłuchaj
REKLAMA
- Powiedziałem premierowi Babiszowi, jakie jest nasze stanowisko - zaznaczył.
Dodał, że obecnie zespoły polski i czeski prowadzą rozmowy na temat tego, co można zrobić w tym obszarze, tak aby kopalnia i elektrownia kontynuowały działanie.
Powiązany Artykuł
"Decyzja polityczna". Prof. Genowefa Grabowska o orzeczeniu TSUE ws. kopalni Turów
- Mam nadzieję, że czescy partnerzy też to rozumieją - wskazał.
Premier Morawiecki podkreślił, że Polska przedstawiła "nowe okoliczności" sprawy, w oparciu o które prowadzi obecnie negocjacje.
REKLAMA
Posłuchaj
"Czeski rząd nie chce szkodzić Polsce"
Powiązany Artykuł
Wyrok TSUE ws. kopalni Turów. Jakub Wiech: zagraża to bezpieczeństwu państwa
Tymczasem minister środowiska Czech Richard Brabec powiedział w poniedziałek, że właśnie trwają negocjacje pomiędzy Czechami i Polską w sprawie kopalni Turów. Powiedział, że czeski rząd nie chce szkodzić Polsce, ale broni interesów swoich obywateli.
- "Ta decyzja pokazuje podwójne standardy w Europie". Szczerski o wyroku TSUE ws. kopalni Turów
- "Bez wyroku próbuje się zamknąć polską kopalnię i wygasić elektrownię". Rzepecki o rozstrzygnięciu TSUE
- Żałuję, że Polska nie potraktowała wcześniej poważnie czeskich żądań i sprawa musiała trafić do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – powiedział Brabec i dodał, że czeska strona nie otrzymała od Polski "jasnych gwarancji na piśmie, w jaki sposób chce zrekompensować negatywne skutki, jakie kopalnia ma dla obywateli Czech".
Posłuchaj
Brabec powiedział, że jego zastępca w resorcie środowiska, przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych oraz hejtman (odpowiednik marszałka województwa) kraju libereckiego Martin Puta prowadzą negocjacje z polskimi odpowiednikami.
REKLAMA
Pomysły i propozycje
Powiązany Artykuł
Sprawa kopalni Turów. PGE udostępniła decyzję środowiskową dot. kontynuacji wydobycia węgla
Według ministra środowiska spotkanie powinno pomóc w doprowadzeniu do zakończenia rozmów na temat kopalni przez premierów obu krajów.
- Przedstawiamy stronie polskiej nasze pomysły, propozycje, jak chcielibyśmy, aby polska strona się zachowała, albo co chcielibyśmy, żeby polska strona zaoferowała. Jesteśmy gotowi do negocjacji. I mówimy to od kilku lat - dodał.
Decyzja TSUE
Tuż przed wylotem do Brukseli szef polskiego rządu zapowiedział, że na marginesie szczytu UE będzie rozmawiał z premierem Czech o decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w ubiegły piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.
Powiązany Artykuł
"Bezwzględnie widzę szansę na kompromis". Szef MSZ o sporze z Czechami ws. kopalni Turów
Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.
REKLAMA
Nowe argumenty
Mateusz Morawiecki poinformował, że przedstawi Babiszowi nowe argumenty i propozycje w tej sprawie, w tym m.in. zapowiedź budowy ekranu, który ma zabezpieczyć wodę po stronie czeskiej. Ekran pierwotnie miał zostać wybudowany do 2023 r., ale PGE deklaruje, że będzie gotowy we wrześniu tego roku.
Szef polskiego rządu ocenił, że w związku z kopalnią Turów doszło do sporu, do zaognienia sytuacji między Polską a Republiką Czeską, jakiego dawno nie było.
fc
REKLAMA