Konflikt palestyńsko-izraelski. Ks. prof. Andrzej Kobyliński o pojęciu wojny sprawiedliwej
- Mamy do czynienia z dwoma zjawiskami, które w pewnym sensie wywróciły teorię wojny sprawiedliwej, to nowe technologie (…) oraz nowe formy konfliktów, jak terroryzm czy wojny hybrydowe - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, etyk, filozof (UKSW).
2021-05-26, 21:35
Papież Franciszek wyraził zadowolenie z zawieszenia broni w izraelsko-palestyńskim konflikcie w Strefie Gazy. Wezwał katolików do modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie. "Dziękuję Bogu za decyzję o powstrzymaniu konfliktu i rozlewu krwi. Modlę się o to, by obie strony podążały drogą dialogu i pokoju" - mówił ojciec święty.
Powiązany Artykuł
Konflikt w Strefie Gazy. Dr Grabowski: każda ze stron poniosła straty
Ks. prof. Andrzej Kobyliński rozważał pojęcie wojny sprawiedliwej w kontekście konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Przypominał także o czterech jej kryteriach. - Jest ona wówczas, gdy mamy pewność, że szkoda wyrządzana przez napastnika narodowi lub wspólnocie jest długotrwała, poważna i niezaprzeczalna. Drugim kryterium jest to, że wszystkie pozostałe środki dyplomatyczne zmierzające do położenia kresu szkodom okazały się nierealne lub nieskuteczne. Po trzecie, muszą być uzasadnione warunki użycia siły militarnej, i wreszcie użycie broni nie może nieść za sobą jeszcze poważniejszego zła i zamętu niż zło, które należy usunąć - przypominał.
Posłuchaj
- Rozumiem papieża Franciszka, który szczególnie w encyklice "Fratelli tutti" mówi, że powinniśmy przenieść do lamusa kategorię wojny sprawiedliwej, ponieważ zbyt łatwo można się na nią powoływać. Wszyscy, którzy prowadzą dziś konflikty zbrojne, próbują uzasadnić swoje dziania, powołując się na racje moralne, na to, że chcą przywrócić pokój, a to, co osiągną dzięki działaniom zbrojnym, będzie dobre. Nie zawsze tak się dzieje - podkreślał gość audycji.
Według palestyńskich danych wojna kosztowała życie 243 osób, w tym 66 dzieci. Rannych zostało prawie 2 tysiące osób. Izraelskie naloty miały zrujnować prawie 17 tysięcy domów. Po stronie izraelskiej wojna kosztowała życie 12 osób, w tym dwojga dzieci. Eksperci szacują, że straty spowodowane konfliktem mogą znacząco spowolnić wychodzenie miejscowej gospodarki z pandemii COVID-19.
Więcej w zapisie audycji
* * *
Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzący: Tomasz Terlikowski
REKLAMA
Gość: ks. prof. Andrzej Kobyliński
Data emisji: 26.05.2021
Godzina emisji: 20:06
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA