Czeska propozycja umowy ws. Turowa. Soboń: jej podpisanie będzie oznaczało zamknięcie całej sprawy

Ministerstwo Aktywów Państwowych spodziewa się, że w najbliższym czasie Czesi przedstawią projekt umowy w sprawie Turowa. Jej podpisanie będzie oznaczało zamknięcie całej sprawy - wynika z wypowiedzi wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia podczas czwartkowego posiedzenia komisji senackich.

2021-05-27, 13:04

Czeska propozycja umowy ws. Turowa. Soboń: jej podpisanie będzie oznaczało zamknięcie całej sprawy

- Czekamy w tej chwili na propozycje tej umowy ze strony czeskiej. Strona czeska nad nią w tych dniach pracuje. Spodziewam się, że w najbliższym czasie taką propozycję od Czechów otrzymamy. Ta propozycja będzie podstawą do podpisania umowy, a realizacja tej umowy będzie zamykała tę kwestię w postaci wycofania skargi przez stronę czeską - powiedział Soboń na czwartkowym posiedzeniu senackich komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Środowiska.


Posłuchaj

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń powiedział, że trwa przygotowywanie finalnego dokumentu porozumienia między Polską a Czechami w sprawie kopalni Turów./IAR/. 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

Polska czeka na wycofanie skargi Czechów

- Wycofanie skargi głównej jest w istocie rzeczy załatwieniem i zakończeniem sprawy - dodał.


Powiązany Artykuł

1=.jpg
Polska wnosi do TSUE o odrzucenie wniosku Czech o zatrzymanie kopalni Turów



Wiceminister poinformował, że warunkiem wycofania skargi jest podpisanie umowy bilateralnej na podstawie art. 273 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Soboń podkreślił, że wykonanie postanowienia TSUE oznaczałoby w praktyce brak możliwości powrotu do wydobycia węgla w kopalni Turów.



- Nie na tym polega środek zabezpieczający, aby rozstrzygać to w tak radykalny sposób - powiedział.

REKLAMA

Premier Morawiecki rozmawiał z premierem Czech w sprawie kopalni

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek o swoich rozmowach z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem w sprawie kopalni Turów.


Powiązany Artykuł

fogiel radoslaw_8805 1200.jpg
"Zespoły negocjacyjne obu stron cały czas pracują". Fogiel o sprawie kopalni Turów

- Mamy przede wszystkim wyznaczone wytyczne do umowy. Wczoraj zespół negocjacyjny uzgodnił wytyczne do umowy, o tych wytycznych też rozmawiałem z panem premierem Babiszem. I jeżeli ta umowa zostanie zaakceptowana - a wszystko na to wskazuje - to mamy w zasięgu ręki polubowne załatwienie tego sporu - mówił szef rządu.

Przypomnijmy – Czechy skierowały sprawę Turowa do Trybunału Sprawiedliwości UE

Czechy uważając, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych, skierowały sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.


Powiązany Artykuł

mid-21524581-2.jpg
"Porozumienie jest w interesie obu stron". Majmurek o sporze ws. kopalni Turów



W ubiegły piątek TSUE nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.



Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r., a 28 kwietnia br. przedłużył termin obowiązywania obecnej koncesji na wydobywanie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża "Turów" do 2044 r.

PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej